Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024
TË REJA

Europa nuk ka më rol parësor në asnjë krizë ndërkombëtare

Opinion

Pas dështimeve të qarta të ndërmjetësisë europiane në konfliktin që shoqëroi shpërbërjen e ish Jugosllavisë, pas dështimeve të qarta të rolit ndërmjetësues të Europës, në zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe normalizimin e marrëdhënieve mes saj dhe Serbisë, pas dështimeve të njëpasnjëshme të rolit të Europës në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Rusisë dhe Ukrahinës, […]

Papa Françesku kritikon Evropën për krizën e emigrantëve

Fetë dhe Shoqëria

Papa Françesku vizitoi të dielën një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos për të shprehur mbështetjen për ta. Ai kritikoi ashpër indiferencën e treguar nga Evropa, e cila ka përdorur fondet e përgjithshme për të ndërtuar mure për bllokimin e emigrantëve. Gjatë vizitës në një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos, Papa […]

Terrorizmi – Shqipëria rrezikohet nga Irani

Raport

Departamenti amerikan i Shtetit, publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë, ku thuhet se në gjatë vitit 2020, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tyre shënuan përparime të mëdha e të rëndësishme kundër organizatave terroriste, por, kërcënimi nga terrorizmi është bërë më i shpërndarë gjeografikisht në rajone anembanë botës. Së bashku me partnerët […]

Editorial

Matje forcash në Bosnjë-Hercegovinë

  Serbët e Bosnjes nuk do të shkëputen, dhe as nuk do të ketë luftë për Bosnjë-Hercegovinën. Megjithatë BE-ja duhet më në fund të marrë frenat në dorë për politikën ndaj Ballkanit Perëndimor.     Pas gjashtë muajshRepublika Srpska në Bosnjedo të shkëputet prej institucioneve të shtetit të përbashkët, madje edhe nga ushtria. Kështu ka vendosur parlamenti në Banja Lukë. Që pas këtij vendimi mbizotëron atmosferë alarmi. A do ta verë në jetë Millorad Dodik, burri i fortë i serbëve të Bosnjes, këtë vendim? Cili është qëllimi? A do të nisë një përshkallëzim i situatës? Do të ketë sërish luftë?   Të gjitha këto pyetje shtrohen gabim. Plane, objektiva, arritje, madje edhe valët e emocioneve janë të huaja për modelin politik që është zhvilluar këtu gjatë këtyre 25 viteve të fundit. Partitë [...]

Dimër i ftohtë si pasojë e konfliktit Ukrainë-Rusi

  Ende pa e marrë mirë detyrën, qeveria e re gjermane mund të gjendet para problemeve të mëdha për shkak të situatës në Evropën Lindore. Gjendja në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës është shqetësuese, mendon Oliver Rolofs.   Marrëveshja e koalicionit trepartiak, i ashtuquajtur semafor ia...

Ukraina fuçi baruti

  Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur demonstrativisht Ukrainën e presidentin e saj.     Sovraniteti i Ukrainës duhet "të respektohet", deklaruan Shtëpia e Bardhë në Uashington dhe Pallati ...

Zgjohu Europë!

    Vitin e kaluar në këtë kohë u festua 25 vjetori i Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës së tmerrshme në Bosnje-Hercegovinë. Sot është ndryshe: Vendi ndodhet para një lufte të re, nëse politika e papërgjegjshme e lëshimeve do të vazhdojë. Atëkohë bashkësia ndërkombëtare, sidomos SHBA ndali një luftë, që përmes republikës […]

Gazetarët të pambrojtur dhe kufizimet e lirisë së shtypit, në një tryezë me BE-në

Shqipëria

  Në Tiranë, përfaqësues të gazetarëve diskutuan sot në një tryezë me diplomatë të Bashkimit Europian mbi rreziqet dhe presionet në punën e tyre. Gazetarët pohuan se janë të pambrojtur gjatë veprimtarisë së tyre dhe se kufizimet e shumta prej autoriteteve nxitin auto-censurën. Komisioni Europian theksoi në raportin vjetor se në Shqipëri ekzistojnë ende sulmet […]

Habit ambasadori turk në Tiranë: Osmanët erdhën për të mbrojtur shqiptarët

Shqipëria

    Ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale deklarata e ambasadorit të Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yörük gjatë një aktiviteti në Universitetin e Shkodrës.   Duke folur për marrëdhëniet mes dy vendeve, ambasadori turk ka deklaruar se “osmanët erdhën në Ballkan për të mbrojtur trojet shqiptare”. Gjatë deklaratës së tij me plot […]

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

Kosova

    Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.   Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin […]

Danimarka pret të marrë me qira 300 qeli burgu në Kosovë

Kosova

  Në Kosovë, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, konfirmoi të enjten se ka një marrëveshje në parim me Danimarkën për t’i dhënë hapësira për 300 të burgosur, të cilët pas vuajtjes së dënimit do të dëboheshin nga Danimarka. Qeveria daneze tha se projekti synon të lehtësojë mbipopullimin e burgjeve që është rritur për 19 për […]

621 mijë shqiptarë jetojnë në varfëri

Shqiptarët mbeten një ndër popujt më të rrezikuar nga varfëria në Europë. Të dhënat e INSTAT mbi nivelin e jetesës tregojnë se gjatë vitit 2020 janë  621 mijë e 504 persona  në kufirin e rrezikut të varfërisë. E përkthyer në shifra treguesi i rrezikut për të qenë i varfër në Shqipëri është 21.8%, duke […]

“Sa e ke rrogën?” Pyetja që i mundon aq shumë shqiptarët tashmë e ka përgjigjen!

-“Si je”, “Sa e ke rrogën?”, janë pyetjet klasike të një shqiptari kur takon shqiptarin që s’e ka parë prej kohësh! Por, për pyetjen e fundit që i mundon aq shumë njerëzit e devotshëm të këtij vendi të begatë, vjen përgjigjia për 637 mijë të punësuar, në administratën publike dhe në sektorin privat, por […]

Shiu “përmirëson” energjinë

  Përveç problemeve të shkaktuara me përmbytjet në disa zona, por edhe me rrjetin elektrik, rreshjet e ditëve të fundit kanë sjellë efekte pozitive për Korporatën Elektroenergjetike Shqiptare, duke përmirësuar situatën hidrike në Kaskadën e lumit Drin, ndërkohë që prej disa ditësh edhe hidroecentrali i Fierzës ka hyrë në prodhim.  Sipas KESH, prurjet në Fierzë […]

Bujqësia, në “qiell të hapur” përballë përmbytjeve

  Ndërkohë që femerët dhe subjektet agroushqimore po përballen me përmbytjet e para të sezonit, sektori bujqësor është në “qiell të hapur” sa i takon sigurimit dhe pret kompensim vetëm nga buxheti i shtetit. Në një intervistë për SCAN, Kreu i Agrobioznesit Shqiptyar, Agim Rrapaj thekson se kjo ndodh për shkak se fermerët dhe agrobizneset […]

17 Dhjetor 2008 – Ekosistemi natyror “Bredhi i Hotovës – Dangëlli” shpallet Park Kombëtar

MJEDISI

Klima e shkëlqyer, luginat e bukura, biodiveristeti i pasur në habitate malore të mbuluar me pyje të dendur, kanione gjigante dhe një tradite kulinare fantastike e bëjnë këtë Park një zgjedhje ideale për t’u eksploruar. Peisazhi i larmishëm pyjor (një përzierje e bredhit të Maqedonisë, tisit, pishës së zezë, bungës, qarrit, maresë e mëllagjerit) […]

7 dhjetor 1927 – Misioni arkeologjik italian në Shqipëri, kërkon leje për të eksploruar Butrintin

Arti dhe Kultura

Si sot, më 7 dhjetor 1927 kreu i Misionit Arkeologjik Italian në Shqipëri Luigi Maria Ugolini dërgoi një letër autoriteteve shqiptare, duke i informuar se Misioni Arkeologjik Italian synonte të eksploronte Butrintin gjatë vitin 1928. Puna me gërmimet e kryesuar nga Ugolini filloi atje në shkurt të vitit 1928 deri në vitin 1936, dhe […]

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Personalitete

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

Kina mund të zbarkojë njerëz në Hënë përpara vitit 2030

Lifestyle

“Vendet që mund të udhëheqin në teknologjinë hapësinore kanë teknologji të avancuara në fusha të ndryshme. Nga ana tjetër, teknologjia hapësinore është diçka që mund të ushqejë teknologjitë në aspekte të tjera”, -shtoi Ye.   Vitin e kaluar, misioni i Kinës Chang’e-5 mori mostra hënore me peshë rreth 1731 gramë, të parat në […]

Rriten 9% shtrimet në spitale për periudhën janar-gusht 2021, mjekët: Sëmundjet e zemrës, pasojat më të shpeshta post-Covid

Shëndeti

Pasojat e pandemisë në përkeqësimin e sëmundjeve të tjera për shkak të vonesave në kurim si dhe efekteve që ka lënë ajo te pacientët që e kaluan virusin, kanë filluar të ndihen, sidomos me problemet kardiake. Për periudhën janar-gusht në spitale janë shtruar 166,731 pacientë nga sëmundje të ndryshme apo 9% më shumë se […]

Vaji i palmës favorizon përhapjen e kancerit

Shëndeti

Metastazat mbeten shkaku kryesor i vdekjes së pacientëve me kancer dhe acidi palmitik që gjendet në vajin e palmës rrit gjasat për formimin e metastazave. Dyshimi duket se është konfirmuar: Studiuesit e Institutit për Kërkime Biomjekësore në Barcelonë (Institute for Research in Biomedizine – IRB) arritën të dëshmojnë se një molekulë yndyre në vajin […]

Fotografia e Ditës 13 Vjet Park Kombëtar "Bredhi i Hotovës", Dangëlli, Frashër, Përmet

13 Vjet Park Kombëtar "Bredhi i Hotovës", Dangëlli, Frashër, Përmet

Receta e veçantë e kungullit të verdhë me kaçkavall

Ushqimet Lokale

Nëse shpesh e gjeni veten duke bërë të njëjtën recetë, atëherë në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë shumë të thjeshtë për një shije të re.   Kjo recetë ka si bazë kungujt dhe djathin kaçkavall dhe është një pjatë e veçantë për një tryezë të larmishme.   Kungulli është një […]

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

Tensionet Rusi-Ukrainë, BE kërkon sanksione të forta kundër Moskës

Pas NATO-s, Shteteve të Bashkuara dhe grupit të shtatë vendeve të industrializuara, edhe BE-ja iu bashkua zyrtarisht korit të atyre që kërkojnë sanksione të zgjeruara, ndaj Rusisë, nëse ajo do të ndërhyjë sërish në Ukrainë.   Ekziston frika se presidenti Vladimir Putin prej javësh ka udhëzuar marshimin e kontingjenteve të trupave ruse në […]

Përfundon stërvitja “DEFENDER-Europe 21”

DEFENDER-Europe 21 nisi në Shqipëri me ekzekutimin e operacioneve të përbashkëta logjistike nga deti në breg në Portin e Durrësit. Gjatë operacionit, Anija Detare e Shteteve të Bashkuara Bob Hope, anija më e madhe strategjike transportuese e SHBA, shkarkoi mbi 1000 pajisje të rënda në anije më të vogla, të cilat e transferuan ngarkesën […]

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet në Europë, “Defender 2021”, ndërveprimit mes aleatëve të NATO-s.   Nëntoger Valdete Mehanja ka lindur në Kosovë, por prej vitesh ajo është pilote helikopteri me Regjimentin e Aviacionit 1-131, […]

Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime

Intervistë

Komisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit Prof. Angelika Nussberger shpjegon për DW se çfarë duhet bërë tani në Shqipëri. Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e […]

Nga Serbia në Shqipëri – Le Monde: Bandat mafioze janë në qendër të sistemit shtetëror

Today's Paper

Nga Le Monde   Që pas rënies së komunizmit dhe luftërave në ish-Jugosllavi, mafia ballkanike është rritur kaq shumë, sa tani konsiderohet një aktor kryesor në krimin e organizuar ndërkombëtar. Bandat shqiptare, serbe dhe malazeze, që nisën të lulëzojnë tre dekada më parë nga trafiku i armëve dhe cigareve, tani janë në zemër të […]

Matje forcash në Bosnjë-Hercegovinë

Editorial

Serbët e Bosnjes nuk do të shkëputen, dhe as nuk do të ketë luftë për Bosnjë-Hercegovinën. Megjithatë BE-ja duhet më në fund të marrë frenat në dorë për politikën ndaj Ballkanit Perëndimor.     Pas gjashtë muajshRepublika Srpska në Bosnjedo të shkëputet prej institucioneve të shtetit të përbashkët, madje edhe nga ushtria. Kështu ka […]

Ukraina fuçi baruti

Editorial

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur demonstrativisht Ukrainën e presidentin e saj.     Sovraniteti i Ukrainës duhet “të respektohet”, deklaruan Shtëpia e Bardhë në Uashington dhe Pallati  Élysée në Paris pas një konference telefonike të […]

621 mijë shqiptarë jetojnë në varfëri

Shqiptarët mbeten një ndër popujt më të rrezikuar nga varfëria në Europë. Të dhënat e INSTAT mbi nivelin e jetesës tregojnë se gjatë vitit 2020 janë  621 mijë e 504 persona  në kufirin e rrezikut të varfërisë. E përkthyer në shifra treguesi i rrezikut për të qenë i varfër në Shqipëri është 21.8%, duke […]

“Sa e ke rrogën?” Pyetja që i mundon aq shumë shqiptarët tashmë e ka përgjigjen!

-“Si je”, “Sa e ke rrogën?”, janë pyetjet klasike të një shqiptari kur takon shqiptarin që s’e ka parë prej kohësh! Por, për pyetjen e fundit që i mundon aq shumë njerëzit e devotshëm të këtij vendi të begatë, vjen përgjigjia për 637 mijë të punësuar, në administratën publike dhe në sektorin privat, por […]

Shiu “përmirëson” energjinë

Përveç problemeve të shkaktuara me përmbytjet në disa zona, por edhe me rrjetin elektrik, rreshjet e ditëve të fundit kanë sjellë efekte pozitive për Korporatën Elektroenergjetike Shqiptare, duke përmirësuar situatën hidrike në Kaskadën e lumit Drin, ndërkohë që prej disa ditësh edhe hidroecentrali i Fierzës ka hyrë në prodhim.  Sipas KESH, prurjet në Fierzë […]

17 Dhjetor 2008 – Ekosistemi natyror “Bredhi i Hotovës – Dangëlli” shpallet Park Kombëtar

Mjedisi

Klima e shkëlqyer, luginat e bukura, biodiveristeti i pasur në habitate malore të mbuluar me pyje të dendur, kanione gjigante dhe një tradite kulinare fantastike e bëjnë këtë Park një zgjedhje ideale për t’u eksploruar. Peisazhi i larmishëm pyjor (një përzierje e bredhit të Maqedonisë, tisit, pishës së zezë, bungës, qarrit, maresë e mëllagjerit) […]

Zogjtë shtegëtarë bllokojnë rrugë Fier – Gjirokastër

Mjedisi

Trafiku i automjeteve ndalet në një segment rrugor që lidh Fierin me Gjirokastrën në Shqipëri për shkak “të reve” të mëdha të zogjve shtegëtarë. Është koha e shtegëtimit të Cerloit të zi pikalosh (Sturnus vulgaris) nga Shqipëria drejt vendeve të ngrohta të Afrikës. Prej disa vitesh Shqipëria po zbaton një moratorium për ndalimin e gjuetisë […]

Receta e veçantë e kungullit të verdhë me kaçkavall

Ushqimet Lokale

Nëse shpesh e gjeni veten duke bërë të njëjtën recetë, atëherë në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë shumë të thjeshtë për një shije të re.   Kjo recetë ka si bazë kungujt dhe djathin kaçkavall dhe është një pjatë e veçantë për një tryezë të larmishme.   Kungulli është një […]

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.   Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin […]

Rusia i kërkon NATO-s të largohet nga Europa Lindore

Bota -

Rusia ka kërkuar garanci ligjore të detyrueshme që NATO do të heqë dore nga çdo aktivitet ushtarak në Evropën Lindore dhe Ukrainën si një ndër kërkesat mbi çështjen e sigurisë që dëshiron t’i negociojë me perëndimin.   Në listën e kërkesave të Moskës ishin edhe element të tillë si një veto ruse për […]

Rusia kërkon garanci të qarta sigurie nga Perëndimi

Bota -

Prej muajsh NATO dhe BE kritikojnë marshimin e trupave të Rusisë në kufirin me Ukrainën. Moska kërkon t’i jepet fund zgjerimit të NATO-s në lindje dhe po rrit presionin duke kërkuar garanci për sigurinë.     Në kulmin e tensioneve me Ukrainën Rusia i ka paraqitur disa kërkesa SHBA-së dhe NATO-s. Qeveria në Mosë […]

Bombarduesit rusë patrullojnë mbi kufijtë e Bjellorusisë

Bota -

Rusia ka dërguar avionë bombardues me aftësi bërthamore, për të patrulluar kufijtë perëndimorë të Bjellorusisë, thanë më 18 dhjetor autoritetet në Minsk, teksa tensionet janë rritur në mbarë Evropën Lindore.   Dy bombardues të tipit Tu-22M3, të shoqëruar nga avionët luftarakë Su-30SM të forcave ajrore ruse dhe bjelloruse kryen patrullimet.   Ky ishte […]

Përfundon stërvitja “DEFENDER-Europe 21”

Partneriteti NATO

DEFENDER-Europe 21 nisi në Shqipëri me ekzekutimin e operacioneve të përbashkëta logjistike nga deti në breg në Portin e Durrësit. Gjatë operacionit, Anija Detare e Shteteve të Bashkuara Bob Hope, anija më e madhe strategjike transportuese e SHBA, shkarkoi mbi 1000 pajisje të rënda në anije më të vogla, të cilat e transferuan ngarkesën […]

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Partneriteti NATO

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet në Europë, “Defender 2021”, ndërveprimit mes aleatëve të NATO-s.   Nëntoger Valdete Mehanja ka lindur në Kosovë, por prej vitesh ajo është pilote helikopteri me Regjimentin e Aviacionit 1-131, […]

Historia

Gazeta amerikane në vitin 1928: Tirana u ndriçua për herë të parë nga dritat elektrike

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Dhjetor 2021 “The New York Herald” ka botuar, të dielën e 11 nëntorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me ndriçimin elektrik historik të kryeqytetit shqiptar, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Tirana tashmë […]

Gjeografia dhe Demografia

Vdekjet 39% më të larta se në 2019

Sipas INSTAT për periudhën Korrik-Shtator 2021, në vend janë regjistruar 6,037 humbje jete, nga  6,624 në të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke pësuar një rënie prej 8.9%.   Edhe pse pandemia është zbutur në muajt e Verës, sërish humbjet e jetës vijojnë të jenë më të larta se 3-mujori i tretë […]

Gjeografia dhe Demografia

700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008-a; Kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së, rekord në rajon, sipas Eurostat

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian.   Shifrat janë bërë të ditura nga Eurostat, instituti europian i statistikave dhe janë përpunuar nga “Monitor”.   Numri më i lartë i lejeve të qëndrimit është dhënë […]

Personalitetet

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

Gjuha

Gjuha bashkon dy akademitë, të Shqipërisë dhe Kosovës, ekspozohen 200 ekzemplarë të botimeve shkencore

“Fajin ma ka gjuha”, motoja e zgjedhur për këtë “Tetor i librit” ka bërë bashkë në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit dy akademitë e shkencave të Shqipërisë dhe Kosovës, ku u promovua ekspozita me 200 ekzemplarë librash shkencorë. Të pranishëm në këtë aktivitet të rëndësishëm në kuadër të Tetorit të Librit, ishin […]

Gjuha

Me shqipen kundër paragjykimeve

Borivojen, Angjellën nga Serbia dhe Bennedictën nga Franca i bashkoi gjuha shqipe.   Borivoje Laziç (23) studion Gjuhën Shqipe në Fakultetin e Filologjisë në Beograd dhe për herë të parë po e viziton Kosovën për të marrë pjesë në Seminarin e 39-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare.   “Mendoj se Prishtina […]

Minoritetet

Komuneti rom butafori gjatë fushatës zgjedhore

Gjatë fushatës zgjedhore mjaft politikanë përpiqen për votat e romëve. Por nga ky komunitet s’ka pasur kurrë ndonjë përfaqësues në Parlament, edhe pse ai tashmë numëron shumë njerëz të shkolluar.   Zyrtarisht në Shqipëri jetojnë rreth 20 mijë anëtarë të komunitetit Rom. Në prag fushatash zgjedhore, vendbanimet e tyre kthehen në zona ku premtohet […]

Minoritetet

Dita Ndërkombëtare e Romëve – Bernd Fabritius: Nuk ka vend për anticiganizëm

Dita Ndërkombëtare e Romëve, është një kremtim i historisë rome, traditave dhe kulturës, sikundër edhe thirrje për përfshirje sociale.   Kjo ditë synon gjithashtu të rrisë ndërgjegjësimin mbi sfidat me të cilat përballen komunitetet rome, në të gjithë botën. Kjo dite është shpallur zyrtarisht në vitin 1990, në Kongresin e katërt të Unionit […]

Institucionet

Monitorimi i punës së KLGJ dhe KLP, KSHH: Magjistratët hezitojnë të jenë pjesë e strukturave të posaçme

Një ditë më parë Komiteti Shqiptar i Helsinkit organizoi konferencën mbi monitorimin e punës së KLGJ dhe KLP gjatë një viti, ku e pranishme ishte dhe ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.   Gjatë mbledhjes së zhvilluar Komiteti evidentoi disa nga gjetjet e monitorimit, mes të cilave ishte emërimi i prokurorëve që […]

Institucionet

72 vjetori i krijimit të Arkivit Qendror Shtetëror

Fillimet e veprimtarisë arkivore në Shqipëri datojnë që nga antikiteti. Historia dëshmon se në bibliotekat që ekzistonin në shtetet ilire, në pricipatat feudale shqiptare, në shtetin e Skënderbeut, në shoqëritë patriotike e kulturore, në institucionet fetare, në firmat tregtare, në esnafët, në familje dhe individë të veçantë, krahas librave ruheshin edhe dokumente. Zhvillimet politike […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara