Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

Ditën e sotme është 1 prilli dhe ndonëse në kohë koronavirusi, janë të paktë ata që kanë ende dëshirë për shaka dhe gënjeshtra.

 

Por në disa shtete kjo datë është shpallur e dënueshme me ligj. Në Tajlandë për shembull qeveria ka njoftuar se shakatë tradicionale të kësaj dite do të dënohen deri më 5 vite burg.

 

Për ata që nuk do i binden këtij urdhri janë parashikuar gjoba mbi 3 mijë euro, madje dënim deri në 5 vite burg, nëse gënjehet për masat e koronavirisut.

 

Në deklaratë u tha se njerëzit po vuajnë prej Covid-19 dhe për këtë arsye njerëzit duhet të jenë të përgjegjshëm dhe të mos bëjnë shaka të tilla, shkruan noa.

 

Qeveria e Tajlandës ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për tu përballur me pandeminë, e cila do të jetë në fuqi deri më 30 prill.

Qytetarëve iu është kërkuar që të mos përhapin lajme të rreme apo të papërshtatshme lidhur me Covid-19.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara