Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

Një avion turk sot pasoi rrugën e cila vizatoi gjysmëhënën dhe yllin, flamurin kombëtar të Turqisë, mbi Anadoll, raporton Anadolu Agency (AA).

Fluturimi special i aranzhuar nga Turkish Airlines, TK1920, vizatoi rrugën, pasi vendi festoi Ditën e Sovranitetit Kombëtar dhe të Fëmijëve.

“Derisa Turqia feston Ditën e Sovranitetit Kombëtar dhe të Fëmijëve – 23 Prillin, shikoni Turkish Airlines duke vizatuar në qiell flamurin më të madh kombëtar në botë”, tha Turkish Airlines në Twitter.

Fluturimi mund të shihet në: https://www.flightradar24.com/THY1920/24653e47

Dita e Sovranitetit Kombëtar dhe Fëmijëve është një festë publike në Turqi që përkujton themelet e Asamblesë së Madhe Kombëtare Turke më 23 prill të vitit 1920. Këtë vit është 100-vjetori i themelimit të Parlamentit.

Fokusi i festimeve është mbi fëmijët sepse Mustafa Kemal Ataturk, themeluesi i Republikës së Turqisë ka thënë se fëmijët janë e ardhmja e kombit.

Asambleja u mblodh për herë të parë në vitin 1920 në Ankara, më pas kryeqyteti i ardhshëm i vendit, gjatë Luftës së Pavarësisë për të hedhur themelet e një republike të pavarur, laike dhe moderne.

Festimet publike të këtij viti janë pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara