Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

14 maji 2020 – Ditë Botërore e lutjes, agjërimit dhe e veprave bamirëse, për çlirimin e globit nga koronavirusi.

 

Nisma, në të cilën marrin pjesë të gjitha fetë, është e “Komitetit të Lartë për vëllazërimin njerëzor”, i cili frymëzohet nga Dokumenti për Vëllazërimin Njerëzor, nënshkruar nga Papa Françesku dhe Imami i Madh i Al-Azharit, Ahmed al-Tayyeb, më 4 shkurt 2019.

 

Kreu i Komitetit, kardinali Miguel Angel Ayuso Guixot, i nxit “vëllezërit” që besojnë në Hyjin Krijues t’ia kushtojnë ditën e 14 majit reflektimit e lutjes, qё Hyji i Tejetlartё ta shikojё botën që po përballet me koronavirusin dhe ta mbrojë njerëzimin, ta ndihmojë për ta kapërcyer pandeminë, t’ia kthejё sigurinë, qëndrueshmërinë, shëndetin dhe begatinë, duke e bërë më vëllazëror.

 

Komiteti i Lartë i Vëllazërisë Njerëzore (Higher Committee of Human Fraternity), është themeluar pas takimit historik të Papa Franceskut me Imamin e Madh, Shejhun e Ez’herit Prof. Dr. Ahmed el Tajjib, të cilët u takuan para një viti në Abu Dhabi me dt. 4 shkurt 2019 për të firmosur Dokumentin mbi Vëllazërinë Njerëzore.

14 maj 2020

 

 

https://www.facebook.com/keshillinderfetar/videos/1506825536157804/

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara