Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

16 vjet më parë, më 4 shkurt 2004, lindi platforma më e madhe e rrjeteve sociale: Facebook. Sot numëron mbi 2.5 miliardë përdoruesë dhe platforma publikohet në 140 gjuhë të ndryshme. 35-vjeçari Mark Zuckerberg është një nga pesë njerëzit më të pasur në botë, me një pasuri prej 80.7 miliardë dollarësh.

16 vjet më parë, më 4 shkurt 2004, lindi platforma më e madhe e rrjeteve sociale: Facebook. Sot numëron mbi 2.5 miliardë përdoruesë dhe platforma publikohet në 140 gjuhë të ndryshme.

Facebook u themelua nga amerikano-hebreu Mark Zuckerberg, asokohe ende pa mbushur 20 vjeç, së bashku me studentët dhe shokët e tjerë të Kolegjit Harvard dhe Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes.

Në vitin 2007, kur ai ishte 23 vjeç u bë miliarderi i parë i vetëkrijuar, ndërsa sot, 35-vjeçari Mark Zuckerberg është një nga pesë njerëzit më të pasur në botë, me një pasuri prej 80.7 miliardë dollarësh.

Mark Zuckerberg, i lindur më 14 maj 1984 në Nju Jork, është vëllai i vetëm i tre motrave, të lindur nga prindër hebrenj, nëna një psikiatre dhe babai një dentist.

Prindërit e tij ishin me origjinë nga hebrenjtë e Gjermanisë, Austrisë dhe Polonisë. Mark Zuckerberg flet hebraisht, ndërkohë që ka bërë ceremoninë fetare hebraik “Bar Mitzvah” kur ai ishte 13 vjeç.

Ai është martuar me shoqen e tij studente, Prishila Chen, me të cilëm ka dy fëmijë.

Sot, Zuckerberg është një nga dhjetë njerëzit më me influencë në planet. IS

Më shumë

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara