Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Duke filluar nga dita e dielë, datë 12 shtator, Tirana do të mirëpresë Festivalin Kulturor Shqipëri-Izrael, një event i jashtëzakonshëm që do të nxjerrë në pah artin shqiptar dhe atë izraelit, shkëmbimet historike ndërmjet popullit shqiptar dhe atij hebre dhe skenën vibruese artistike të Shqipërisë.

Festivali, i planifikuar në datat 12-21 shtator, do të sjellë një varietet eventesh dhe shfaqjesh në fushat e muzikës klasike dhe tradicionale, arteve figurative, fotografisë, letërsisë, kinematografisë, kostumografisë, e të tjerë.

Ky event vjen në 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit dhe do të shërbejë për të celebruar marrëdhëniet e ngrohta ndërmjet dy vendeve dhe ndërmjet dy popujve.

Festivali është një iniciativë unike në skenën kulturore shqiptare dhe ballkanike. Ndër pjesëmarrësit e këtij viti do jenë Klezmer Orchestra nga Izraeli, Kuartet Harqesh nga Filarmonia e Berlinit, Nitzan Bartana nga Orkestra e Bazelit (Zvicër), dirigjentja Suzana Turku “Mjeshtër i Madh”, Sivan Rotem nga Izraeli, e shumë të ftuar të tjerë të veçantë. Një pjesë e madhe e artistëve të ftuar nga jashtë vjen të performojë në Shqipëri për herë të parë.

 

Almira Emiri, Drejtore Artistike e Festivalit dhe pianiste shqiptare e mirënjohur në arenën europiane dhe në Izrael, e cilëson eventin si një mundësi të artë promovimi për artin dhe kulturën: “Arti izraelit dhe thesaret e kulturës botërore hebraike duhet dhe mund të jenë shumë më të pranishme në Shqipëri. Dhe anasjelltas: tradita e shkëlqyer kulturore dhe kreativiteti bashkëkohor i shqiptarëve duhet dhe mund të jetë shumë më i aksesueshëm për publikun izraelit.

 

Duke sjellë së bashku kulturën dhe traditën nga Izraeli dhe Shqipëria, ky festival do të kontribuojë në dialogun ndërkulturor dhe ndër-breznor, si dhe të krijojë mundësi për të ushqyer tolerancë dhe diversitet.”Anëtare Nderi e Festivalit është Avital Leibovich, Drejtore e Zyrës në Jeruzalem të Komitetit Hebre Amerikan (American Jewish Committee), e cila rishtazi mori titullin “Urdhëri i Skënderbeut” nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë. Znj. Leibovich e vë theksin te mundësitë dhe shkëmbimeve ndërmjet dy vendeve: “Marrëdhënia ndërmjet shqiptarëve dhe hebrenjve është unike, jo vetëm prej të shkuarës, por edhe prej të tashmes. Ngjashmëritë ndërmjet nesh janë më të mëdha se diferencat dhe arti është një mjet i fuqishëm në forcimin e marrëdhënieve ndërmjet njerëzve.”

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael është një iniciativë e Qendrës Shalom në Shqipëri dhe mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Ministria e Jashtme e e Shqipërisë, Bashkia Tiranë, Ambasada e Izraelit në Tiranë, si dhe Komiteti Hebre Amerikan (American Jewish Committee) dhe Kongresi Hebre Amerikan (American Jewish Congress).

Më shumë informacione për festivalin mund të gjenden te faqja www.shalom.al.

 

 

Programi artistik 12–21 shtator 2021:

 

Dita 1 12 Shtator/ Muzikë Popullore dhe Performancë Eksperimentale (Sheshi Skënderbej)

Hapja e video-mesazhit nga Znj. Avital Leibovich, Anëtare e Bordit të Nderit të Festivali dhe Drejtori i Zyrës Izraelite të Komitetit Hebraik Amerikan dhe Z. Joel Rubin, Drejtor Ekzekutiv i Kongresit Hebraik Amerikan speech Fjalë përshëndetëse mysafire nga Rabi Yisroel Finman, Drejtor i Rabbinate Shqiptare concert Koncert muzikor nga “Izraeli Orkestra Klezmer, ”duke realizuar një repertor të larmishëm dhe të pasur në muzikën hebraike dhe jidish

 

Dita 2 13 Shtator / Shfaqja e Dokumentarëve dhe Ekspozita e Kostumografisë (“Reja” / “Re”)

Shfaqja e “Kodit Shqiptar”, një dokumentar që thekson strehimin e hebrenjve refugjatët në Shqipëri gjatë Holokaustit dhe fituesi i “Dokumentarit më të mirë” në vitin 2019 Festivali i Filmit Hebraik në Hong Kong ◊ Ekspozitë me veshje tradicionale shqiptare “Tradita Edlira ”, e kuruar rreth konceptit të“ kamuflimit ”dhe shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri gjatë Holokaustit concert Koncert muzikor nga dyshja shqiptare Agron Peni nga Kosova

 

Dita 3 14 Shtator/ Shfaqja e Filmit & Performanca e Korit (Amfiteatri i Akademisë së Arteve)

Shfaqja e dokumentarit “Requiem e Holokaustit” dhe video-mesazh nga z. Donald Maurice, krijuesi i filmit, dhe z. Boris Pigovat, kompozitori i tij, Boris ance Performanca e një repertor i përzier kryeveprash hebraike dhe shqiptare nga kori i mirënjohur nga “Mjeshtri i Madh” Suzana Turku, dhe një kuartet me tela nga Akademia e Arteve.

 

Dita 4 17 Shtator/ Koncert me Dritë Qiri (Muzeu Historik Kombëtar)

Ceremonia e ndezjes së qirinjve “Kabbalat Shabat” me rabinin Yoel Kaplan, kryerabinin e Vendet e Ballkanit performance Performancë muzikore nga Kuarteti Filarmonik i Berlinit dhe piano performanca nga Almira Emiri e pjesëve të zgjedhura nga Pigovat & Dvorak prem Premiera botërore e “Kuarteti String Nr. 2” nga kompozitori izraelit me famë botërore Boris Pigovat

 

Dita 5 20 Shtator/ Konferenca Akademike dhe Diskutimi Letrar (Muzeu Historik Kombëtar)

Forumi i historianëve, studiuesve dhe akademikëve mbi kulturat ndër-brezore dialog discussion Diskutim letrar dhe shfaqje e shkrimeve të zgjedhura nga shkrimtari izraelit Amos Oz, dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, fitues i Çmimit të Jeruzalemit 2015 ◊ Video -mesazh nga Nadav Salzberger Oz, nipi i Amos Oz ◊ Vernissage i ekspozitë fotografike “Jeruzalemi i gjallë” nga fotografi i famshëm hungarez Ivàn Benda

 

Dita 6 21 Shtator/ Vernissage & Performance Instrumental Music (Muzeu Historik Kombëtar)

Video-projeksion i dëshmive mbi shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri gjatë viteve Holokausti & video-përshëndetje nga diaspora shqiptare hebraike në Izrael ◊ Vernissage e ekspozita e pikturave “Streha”, duke shfaqur piktura nga artisti shqiptar Arben Golemi Përfundimi i performancës muzikore instrumentale nga violinisti izraelit Nitzan Bartana dhe soprano Sivan Rotem soprano me pianisten shqiptare Almira Emiri Festivali i Kulturës Izrael-Shqipëri Bashkimi i Kulturës dhe Trashëgimisë.

 

 

 

 

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara