Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Kuvendi Popullor miratoi veton e Presidentit Rumen Radev mbi tekstet kontradiktore të Ligjit për masat në gjendjen e jashtëzakonshme, të votuara në lidhje me epideminë e koronavirusit.

 

Motivet e Presidentit janë se me disa dispozita të këtij ligji shkelet e drejta e lirisë së fjalës dhe nga Ligji nuk bëhet e qartë se çfarë do të thotë “rritje e pajustifikueshme e çmimeve” në masat për luftimin e spekulimit.

 

Kryeministri Borisov njoftoi se Bullgaria ka kërkuar 1 miliona teste për COVID-19 në kuadrin e porosisë së përbashkët evropiane. Me këto teste do të mund të analizohen mostrat e të gjithë pacientëve, të cilët kanë nevojë për analiza, jo si tani – testet përdoren vetëm për pacientët e sëmurë, apo për ata që i kanë simptomat e infektimit, shpjegoi Borisovi.

 

Radio Bullgaria

 

20 mars 2020

Më shumë

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Covid-19 në Bullgari: Dita 38

Doli nga spitali infektuari më i ri në Bullgari – djalë 1 vjeç 713 janë rastet e Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar. Më 14 prill u regjistruan 18 raste të reja. 12 prej tyre janë në Sofje, 1 në Pllovdiv, 2 në Smoljan, 3 në Kjustendill. 209 prej pacientëve janë të hospitalizuar. 29 […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara