Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

 

Shefi i qeverisë të dielën ishte në Shqipëri.

 

E të martën kryeministri do të udhëtojë për në Bruksel për një vizitë zyrtare dy ditore atje.

 

Ndërsa pas kthimit Kurti planifikon ta dërgojë planprogramin për miratim në qeveri e votim në Kuvend.

 

Por në Zyrën e tij nuk kanë treguar se a do të ndodhë kjo ditën e enjte, kur Kurti do kthehet në Prishtinë.

 

Të hënë i pari i ekzekutivit i kërkoi ministrave që deri kah mesi i javës të përfundojnë punët në planin e punës.

 

Qeveria Kurti fiks që 35 ditë ka vepruar pa një plan qeverisës, e ky fakt po kritikohet nga shoqëria civile.

 

Sipas Lëvizjes “FOL”, kjo vonesë është e panevojshme dhe shfaq një mungesë të profesionalizmit nga ana e qeverisë.

 

Tutje Hoxha nuk e përjashton mundësinë që Kurti e ka lënë qëllimshëm votimin në qeveri të planit të punës pas vizitës në Bruksel.

 

Me 12 prill Kurti ka mbajtur një punëtori për hartimin e programit qeverisës dhe planin e veprimit.

 

Për vonesën në përpilimin e programit qeverisës Qeveria “Kurti” ka marrë kritika edhe nga radhët e opozitës. Express

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara