Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Ministria e Shëndetësisë raportoi ditën e sotme se është rritur numri i të infektuarve në Shqipëri.

 

Në total numri i të infektuarve ka shkuar në 174 raste mes tyre edhe 4 fëmijë.

 

4 fëmijët janë infektuar pasi kanë patur kontakte me personat e tjerë që kanë rezultuar me Covid-19.

 

ABC News ndodhet pranë spitalit e Pediatrisë për të vëzhguar gjithë lëvizjet.

 

Sic raporton gazetarja e ABC News Erneta Shevroja për sa i përket fëmijëve që kanë rezultuar pozitiv burime jozyrtare kanë informuar se dy prej këtyre fëmijëve ndodhen në banesat e tyre nën kujdesin e prindërve.

 

2 fëmijët e tjerë ndodhen në pediatri por theksohet se ky informacion nuk është zyrtar.

 

Ndërkohë janë shtuar masat e sigurisë pranë pediatrisë në QSUT dhe një nga hyrjet e këtij spitali është bllokuar.

 

Ndërkohë është mësuar se ka thirrje të panumërta në numrin e urgjencës 127./ abcnews

 

 

 

Më shumë

Kongresi Botëror i Kanabisit dhe e ardhmja e industrisë

Këtë vit shteti i Nju Jorkut legalizoi marijuanën për përdorim personal. Kjo industri pritet të rritet në mënyrë dramatike, duke sjellë fitime dhe vende pune.   Më shumë se 200 kompani që morën pjesë në Kongresin Botëtor të Kanabisit dhe Ekspozitën e Biznesit, po përpiqen të investojnë.   Brian Benjamin, zëvendës guvernator i […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara