Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Miratimi i veprimeve të qeverisë bullgare në kushtet e pandemisë po mbetet, por ka njëfarë uljeje në krahasim me atë në fillim të gjendjes së jashtëzakonshme. Shumica e bullgarëve mendojnë se vendi ynë përballet mirë në kushtet e krizës, duke pasur parasysh nivelin e ulët të të infektuarve. Përqindja e njerëzve që kanë frikë nga koronavirusi ulet 7% deri në 57% ,në krahasim me muajin mars. Kanë panik 24% e të anketuarve. 6% deri në 18% është rritur përqindja e atyre që e konsiderojnë situatën si “tepër të zhurmshme”, tregojnë të dhënat e një studimi të “Gallup International”, zhvilluar nga 21 deri në 23 prill.

Ndalesa e udhëtimeve mes qyteteve nuk përkrahet nga 53% e bullgarëve, kundrejt 40% muajin e kaluar. Ka kritikë serioze edhe kundër mbylljes së parqeve: 59% janë “kundër”, 39% janë “pro”, të tjerët nuk kanë mendim. bnr

26 prill 2020

Më shumë

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Covid-19 në Bullgari: Dita 38

Doli nga spitali infektuari më i ri në Bullgari – djalë 1 vjeç 713 janë rastet e Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar. Më 14 prill u regjistruan 18 raste të reja. 12 prej tyre janë në Sofje, 1 në Pllovdiv, 2 në Smoljan, 3 në Kjustendill. 209 prej pacientëve janë të hospitalizuar. 29 […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara