Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Të dhënat për dhunën ndaj grave në Shqipëri janë shqetësuese dhe kërkojnë medoemos strategji dhe mekanizma konkretë për mbrojtjen dhe përmirësimin e situatës.

Kështu u shpreh gjatë një interviste për Euronews Albania drejtuesja e Grupit Shqiptar të të Drejtave të Njeriut, znj. Elsa Ballauri, teksa komentoi të dhënat e INSTAT sipas së cilave një në dy gra në Shqipëri ka përjetuar dhunë të paktën një herë në jetë.

“Nuk ka mekanizma, edhe ato që janë funksionojnë pjesërisht […] sepse një grua që do ishte e sigurt se do mbrohej padyshim se do ankohej dhe do raportonte kudo,” – tha Ballauri, e cila analizoi se duke mos pasur këtë mundësi gratë kalojnë në një “turp për të mos i thënë ato që i ndodhin”.

Ballauri tha se mentaliteti i një shoqërie kërkon kohë të ndryshohet, por që me strukturat e duhura kjo kohë mund të shpejtohet. Në këtë pikë ajo këmbënguli se ligjvënësit dhe autoritetet nuk duhet të mjaftohen vetëm me miratimin e ligjeve por dhe me zbatimin e tyre sidomos në pikëpamjet e mbrojtjes së gruas nga dhuna.

Sipas Ballaurit në tërësi mekanizmat në Shqipëri nuk funksionojnë pasi ose janë të korruptuar, ose rrethohen nga mosbesimi dhe paragjykimi.

“Mekanizmi i mbrojtjes nuk do të funksionojë për sa kohë qytetarët nuk do të kenë besim në përgjithësi te shteti dhe sistemi i drejtësisë,” – u shpreh Ballauri, – “kemi sistem gjyqësor dhe policor të dobët dhe të paragjykuar.”

INSTAT thotë se rreth 53% e grave në Shqipëri janë dhunuar të paktën një herë në jetë, ndërsa 46.5% besojnë se gratë duhet ta durojnë dhunën e ushtruar për ta mbajtur familjen të bashkuar.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara