Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Më 25 Prill 1945, afër qytetit të Torgau në lumin e Elbës, Ushtria e Kuqe e Frontit të Parë Ukrainas u takua me trupat e Ushtrisë së Parë të SHBA-vë.

 

▪ Veprimet e Ushtrisë së Kuqe dhe trupave të Aleatëve Perëndimorë u koordinuan në përputhje me marrëveshjet e arritura, përfshirë në Konferencën e Jaltës të liderëve të tre fuqive të mëdha të koalicionit anti-Hitler në 4-11 shkurt 1945.

 

 

Nga Kujtimet e Marshallit të Bashkimit Sovjetik Ivan Konev:

“Trupat sovjetike vazhdonin të lëviznin në perëndim, nga ku Aleatët përparonin drejt tyre. Për të koordinuar veprimet në luftën kundër një armiku të përbashkët dhe për të shmangur përzierjen e forcave aleate, komanda e Ushtrisë së Kuqe dhe komanda e aleatëve perëndimorë më 20 prill ranë dakord për shenja dhe sinjale për të identifikuar trupat sovjetike dhe amerikano-britanike. Më 24 prill, u ra dakord që Lumi Elbe të jetë kufiri i takimit. Dhe të nesërmen, më 25 prill, në qendër të Gjermanisë u mbajt një takim historik në Elba e dy ushtrive aleate “.

 

▪ Po në atë ditë, u takuan njësi të Divizionit të 69-të të Këmbësorisë së Ushtrisë së Parë Amerikane dhe ato të Divizionit të 58-të të Pushkës, e cila ishte pjesë e trupave të Frontit të Parë Ukrainas. Si rezultat i operacioneve ushtarake, ato ishin më të afërta me njëri-tjetrin. Trupat e Ushtrisë së Kuqe u urdhëruan të ndaleshin në Elbe. Amerikanët zunë pozicione afër Muldës.

 

▪ Takimi i forcave aleate u mbajt në mes të urës së hedhur në erë nga gjermanët dhe u zhvillua në një atmosferë të ngrohtë si nga ushtarët e thjeshtë, ashtu edhe nga komandat e dy ushtrive. Një nga takimet ishte ndër Marshallit Igor Konev dhe komandantit të Grupit të 12-të të Ushtrisë Amerikane Omar Bradley. Siç kujtoi më pas Omar Bradley, ai i kishte dhuruar Konevit një makinë të tipit “Willys” dhe një armë automatike, kurse Marshalli Konev i dha z.Bradley një pistoletë me gdhendjen në dorezë dhe kalin e tij të racës “Don”, i cili kishte qenë me të që nga viti 1943.

 

▪ Përveç rëndesisë historike, takimi në Elbën kishte edhe një kuptim të madh simbolik. Ai u bë kulmi i marrëdhënieve aleate të vendeve të koalicionit anti-Hitler gjatë Luftës së Dytë Botërore.

 

Ambasada e Rusisë, Tiranë

 

25 prill 2020

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara