Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Ndryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të pandemisë e ka vënë në vështirësi të mëdha sektorin.

Mesa duket as turizmi patriotik nuk do të arrijë të kompensojë humbjet e mëdha të industrisë, që mban një peshë të konsiderueshme në ekonominë e vendit.”

Mungesa e vizitorëve të huaj pritet t’i kushtojë vendit rreth 1.3 miliardë euro humbje në të ardhura.

Është ky vlerësimi që bën kryetari i Shoqatës së Tur Operatorëve Besnik Vathi, sipas të cilit situata paraqitet dramatike edhe për të ardhmen, teksa rezervimet për vjeshtën janë anuluar në masën 100%.

“Turizmi drejt kolapsit. Humbjet llogariten në rreth 1.2-1.3mld euro, rezervimet janë anuluar plotësisht për vjeshtën. Prurjet e vizitorëve nga Kosova nuk rikuperojnë dot humbjet”, tha Besnik Vathi, Kryetari i shoqatës së Tur Operator, për TCH.

Kriza e koronavirusit ka prekur të gjithë hallkat e zinxhirit të industrisë turistike, që nga strukturat akomoduese, lokalet e deri te shitësit e vegjël.

” E kemi ndjerë shumë mungesën e turistëve të huaj dhe emigrantëve. Po hasim vështirësi edhe në pagesën e detyrimeve pasi nuk ka fuqi blerëse as për të mbuluar shpenzimet”, tha një shitëse.

Situatën e vështirë në terren e mbështesin edhe shifrat zyrtare. Sipas institutit të Statistikave, për 7-mujorin e këtij viti kanë hyrë 1.1 milionë vizitorë të huaj, duke shënuar një rënie 64.7% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

 

Tabelë 1

Hyrjet e shtetasve të huaj

Janar – Korrik 2020 1.1 mln
Janar – Korrik 2019. 3.3 mln
-64.7%(Burimi: Instat)

Tabelë 2

Humbjet e turizmit të huaj
1.3 mld euro
(Burimi: Operatorët turistikë)

Më shumë

Konfirmohet “Kala Festival” Shtator 2020 në një nga vendet më mahnitëse të Rivierës Shqiptare

“Kala Festival” një mundësi e shkëlqyer për të rinjtë që të shijojnë muzikën e Dj-ve më të mirë, duke eksploruar Rivierën Shqiptare, me shpellat, kështjellat, kanionet dhe panoramën bukur të plazheve të cilësuar si ndër më të mirët në Mesdhe.   Me këtë vlerësim dëshmohet edhe njëherë misioni i Kala Festival në promovimin e turizmit. […]

Ministri i turizmit: Për vitin 2020, shpresoj që t’i kalojmë 7 milionë turistë të huaj 

Ndonëse tërmeti i 26 nëntorit i ka dhënë një goditje të fortë turizmit, ministri i Turizmit pret që gjatë vitit 2020, Shqipërinë ta vizitojnë rreth 7 milionë turistë. Ministri, Blendi Klosi duke folur në studion e Euronews Albania, tha se këtë vit pritet që të ketë sërish rritje pasi këtë e tregojnë dhe të dhënat për […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara