Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Pandemia e COVID-19 ka nxitur një luftë globale për sendet mbrojtëse vetjake, teksa qeveritë përpiqen të mbrojnë punonjësit e vijës së parë të kësaj beteje.

 

Por teksa askush nuk e kundërshton këtë nevojë emergjente, ambientalistët janë të shqetësuar se kjo mund të përkeqësoje një tjetër formë epidemie, atë të ndotjes së shkaktuar nga sendet plastike.

 

Sipas OKB, një sasi plastike prej 13 milionë ton derdhet çdo vit në det dhe gjysma e tyre vjen nga sende të cilat përdoren vetëm një herë.

 

Në Mesdhe, çdo vit derdhen rreth 570 mijë ton sende plastike, ekuivalenti i 33.800 shisheve plastike për minutë sipas një raporti të organizatës World Wildlife Fund (WWF).

 

Italisë, në periudhën e rihapjes, do i duhen rreth 1 miliard maska dhe 500 milionë doreza në muaj, sipas përllogaritjeve të Politeknikut të Torinos.

 

Sipas raportit të WWF, “nëse vetëm 1 për qind e këtyre maskave hidhet në natyrë, kjo do të shkaktonte të paktën 10 milionë maska që ndotin ambientin.”, raporton  euronews.

 

 

A mund të gjendet përgjigja tek ekonomia qarkulluese?

 

“Mbeturinat që gjenden në det shkaktohen nga mënyra sesi derdhen sendet një përdorimshe kryesisht plastike, jo nga përdorimi i tyre në vetvete”, thotë Richard Thompson, profesor i biologjisë marine në Universitetin e Plajmauthit, i cili ishte i pari që përdori termin “mikroplastikat” në 2004.

 

“Qeveritë i kanë kërkuar qytetarëve që të mbajnë maska, por kjo nuk duhet të sjellë domosdoshmërish hedhjen e tyre në rrugë”.

 

“Por në të njëjtën kohë, nëse këto produkte po përdoren, atëherë duhet të këshillojmë njerëzit sesi t’i hedhin ato në vendet përkatëse”.

 

Thompson shpjegon se shpikja e produkteve të sakta mund të ndihmonte në kontrollimin e sasisë së mbeturinave në oqean. Kjo filozofi është thelbi i ekonomisë qarkulluese, e cila kërkon të nxisë shpikjen e sendeve që janë më lehtë të riciklueshme.

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara