Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet dhe do dërgojë për gjykim tre zyrtarë të Ministrisë së Mborjtjes dhe kreun e Drejtorisë së Përgjithshme të Rezervave të Shtetit

 

Bëhet fjalë për Ylli Imeri, Dafma Keça, Andrea Dapaj, të akuzuar kryerjen e veprës penale të “Shkeljes së barazisë së pjesëmarrësve në tenderë ose ankande publike” dhe Sokol Zaimi, i akuzuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”.

 

Hetimet e SPAK nisën pas kallëzimit të Partisë Demokratike, e cila akuzonte Ministrinë e Mbrojtjes për shkelje në procedurën e blerjes së pakove për familjet në nevojë gjatë pandemisë së COVID-19 pa bërë shpallje paraprake për pjesëmarrje në tender.

 

Bëhet fjalë për një tender me fond limit prej 838 mijë euro ku fitues u shpall EUROVIA dhe një tjetër me fond limit prej 339 mijë euro ku u shpall fitues XPERT SYSTEMS me ofertë 331 mijë euro.

 

Sipas prokurorisë, të pandehurit Ylli Imeri, Datina Keça. Andrea Dapaj me veprimet e tyre si anëtarë të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave kanë krijuar një favorizim apo paracaktim për dy tenderët.

 

Gjatë hetimit ka rezultuar se nga ana e të pandehurit Sokol Zaimi me detyrë drejtori i komanduar, i Drejtorisë së Përgjithshme e Rezervave Materiale të Shtetit, me mosveprim nga ana e tij, shuma e paguar për tenderin e parë ka kaluar me 5 milionë lekë fondin limit.

 

Ndërsa tre zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes rrezikojnë një dënim gjer në tre vjet heqje lirie nëse akuza për “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tenderë apo ankande publike” vërtetohet, kreu i Rezervave të Shtetit rrezikon të dënohet gjer në shtatë vjet burg për “Shpërdorim detyre”.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara