Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

 

Sebastian Kurz bëri të ditur, se dorëhiqet si kancelar i Austrisë. Kundër politikanit konservator po zhvillohen hetime në një aferë korrupsioni.

 

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka bërë të ditur dorëheqjen dhe se do të kalojë detyrën e mandatit të tij tek ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg. Vendi ndodhet në një fazë të ndjeshme, tha Kurz. Nuk është e përgjegjshme të rrëshqasim në muaj të kaosit dhe stanjacionit.

 

Kurz shpreson kështu, që ÖVP partia e tij konservatore të vazhdojë koalicionin qeverisës me Të Gjelbrit. Me këtë do të mënjanohej një koalicion katërpartiak, që varet nga “mëshira e Herbert Kickl”, pra  partisë populiste, FPÖ, që në kuadër të aferës Ibica në vitin 2019 humbi pushtetin.

 

Hetime kundër Kurz

 

Hetimet e bëra publike para pak ditësh pas një kontrolli në zyrën e kancelarisë drejtohen kundër Sebastian Kurz për shpërdorim, ryshfet dhe korrupsion, ato shkaktuan krizën qeverisje në Austri. Kurz që kërkoi fillimisht të qëndronte kancelari i hodhi edhe njëherë poshtë akuzat. “Akuzat janë të gabuara, dhe unë do të mund ta sqaroj këtë”, tha Kurz.

 

Por Të Gjelbrit nuk e mbështetën më kancelarin dhe i bënë thirrje partisë ÖVP të vendosë një person pa probleme për këtë post. Kreu i Të Gjelbërve, Werner Kogler e quajti këtë “hap të duhur për punën e ardhshme të qeverisë.”

 

Kurz nuk bëri të ditur heqjen dorë plotësisht nga politika. Ai mbetet kryetar i ÖVP-së dhe do të kalojë në grupin parlamentar në parlament, tha Kurz. Sipas prokurorisë së ekonomisë dhe korrupsionit Kurz dyshohet për blerje të raportimit pozitiv për të në një media, për të hapur rrugën drejt kreut të partisë në vitin 2016. Për këtë dyshohet të jenë keqpërdorur fonde të Ministrisë së Financave.

 

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara