Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

 

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.

 

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai sfidoi paralajmërimet e autoriteteve ruse.

 

Pas uljes në aeroportin Sheremetjevo të Moskës, Navalny tha se të gjitha akuzat kundër tij ishin të sajuara dhe se ai “nuk kishte frikë nga asgjë dhe kërkoi që të mos kini frikë nga asgjë”, sipas një video të publikuar nga TV rus Dozhd.

 

Ai më pas u drejtua për në kontrollin e pasaportave ku u ndalua nga policia.

 

Ndihmësit e tij publikojnë një video të konfrontimit, gjatë së cilës Navalny dëgjohet duke kërkuar që avokatit të tij t’i lejohet qasje tek ai.

 

Navalny u largua nga Berlini me një fluturim të linjës ajrore ruse Pobeda dhe ishte planifikuar të ulej në aeroportin Vnukovo të Moskës. Vetëm disa minuta para mbërritjes së tij, megjithatë, Pobeda tha që nyja ishte e mbyllur për aeroplanët që mbërrinin. Ekranet në Vnukovo e treguan më pas fluturimin që devijoi në aeroportin Sheremetjevo të Moskës.

 

Në Aeroportin Vnukovo në jugperëndim të Moskës, mbështetës të shumtë ishin mbledhur për të përshëndetur Aleksej Navalny. Policia ndërmori atje shumë arrestime.

 

Vetëm disa minuta para nisjes Navalny u kishte thënë reporterëve se ai është shumë i lumtur dhe shpresonte të kishte një fluturim të mirë për në Moskë. Ai tha se nuk mendonte se do të arrestohet pas mbërritjes në Moskë. dw

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara