Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.

 

Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me arsyetimin se në të kaluarën ai kishte bërë komente që nxisnin urrejtjen.

 

“Pas një vlerësimi të kujdesshëm, Amnesty International vendosi ta ri-përcaktojë Alexei Navalnin si një “të burgosur të ndërgjegjes””, thuhet në një deklaratë që Amnesty International ia dërgoi me email agjencisë së lajmeve Reuters.

 

Amnesty International tha se qeveria ruse dhe mbështetësit e saj kishin përdorur vendimin e 24 shkurtit për të shkelur më tej të drejtat e Navalnit, një kritik i zëshëm i Presidentit Vladimir Putin.

 

Politikani 44 vjeçar i opozitës ruse u arrestua në janar dhe u dënua me burgim për shkelje të masës së lirimit me kusht, që ai e ka quajtur një akuzë të trilluar.

 

“Amnesty International mori një vendim të gabuar … dhe kërkon falje për ndikimin negativ që vendimi i saj ka patur mbi vetë Alexei Navalnin, aktivistët në Rusi dhe ata në të gjithë botën që po angazhohen pa u lodhur për lirimin e tij”, thuhet në deklaratën e organizatës për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, Amnesty International.

 

Leonid Volkov, shef i personelit të Navalnit, tha në Twitter se “aftësia për të njohur gabimet dhe për të ecur përpara është gjëja më e rëndësishme që i dallon njerëzit normal nga ata që janë të ngjashëm me Putinin”.

 

Qeveria ruse kishte mbyllur zyrat të premten për shkak të një feste kombëtare.

 

Navalni është kritikuar për deklaratat e kaluara nacionaliste kundër imigracionit të paligjshëm dhe për pjesëmarrjen në një marsh vjetor nacionalist disa vjet më parë.

 

Amnesty International tha se ajo kishte rishikuar procesin e saj të përcaktimit të njerëzve si të burgosur të ndërgjegjes dhe nuk do të hiqte më këtë status bazuar vetëm në sjelljet e kaluara.

 

“Disa nga deklaratat e mëparshme të Navalnit janë të dënueshme dhe ne nuk i falim aspak ato, duke rikthyer statusin e tij si një i burgosur i ndërgjegjes, ne nuk po mbështesim programin e tij politik, por po theksojmë nevojën urgjente për respektimin e të drejtave të tij”, thuhet në deklaratën e Amnesty International.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara