Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

Ndërsa izolimet nga koronavirusi janë zgjeruar globalisht, miliarda njerëz kanë treguar se ata janë përballur me kufizime të rënda. Policisë në të gjithë botën u është dhënë licencë për të kontrolluar sjelljen e njerëzve, shkruan  The Guardian

 

Të martën, policia në Kenia dha “ngushëllimet e tyre të sinqerta” pasi një djalë 13-vjeçar u qëllua dhe u vra në ballkonin e tij në Nairobi ndërsa policia lëvizte nëpër lagje, duke zbatuar shtetrrethimin për koronavirusin.

 

“Ata vijnë të na bërtasin dhe të na rrahin si kafshë, dhe ne jemi qytetarë që respektojnë ligjin,” tha Huseyin Moyo, babai i Jasin, djalit që u qëllua.

 

Shqetësimet po rriten për arsye se forcat e policisë në të gjithë botën po përdorin ndëshkime të rënda dhe poshtëruese për të zbatuar karantinën në grupet më të varfëra dhe më të prekshme, përfshirë dhjetëra miliona që rrezikojnë të uritur nëse nuk dalin dhe kërkojnë punë.

 

Gjatë javës së kaluar, pamjet janë shfaqur duke treguar punëtorë migrantë në Indi ndërsa janë spërkatur me kimikate, me sa duket një përpjekje për dezinfektimin e tyre para se të hynin në provincën e tyre, raporton abcnews.al

 

Punëtorët, të cilët ishin kthyer nga Delhi, u dezinfektuan me, hipoklorit natriumi, i cili mund të shkaktojë dëme në lëkurë, sy dhe mushkëri, njoftoi Indian Express . Diku tjetër, në Punjab, njerëzit e akuzuar për shkelje të rregullave të karantinës brohorisnin: “Ne jemi armiq të shoqërisë. Ne nuk mund të rrimë në shtëpi. ”

 

Taktika të ngjashme poshtëruese janë përdorur nga policia edhe në Paraguai , ku njerëzit që shkelin rregullat e karantinës u kërcënuan me armë zjarri dhe të bënim ushtrime që i kërkonte policia. Të tjerëve iu kërkua të përsërisnin “Unë nuk do të lë përsëri shtëpinë time, oficer” ndërsa mbanin fytyrën poshtë në tokë.

 

Megjithëse ekziston një konsensus në rritje globale që përpjekjet për të mbrojtur shëndetin publik përballë pandemisë së koronavirusit kërkojnë sakrifica të përkohshme të disa lirive individuale, ekspertët e KB për të drejtat e njeriut i kanë nxitur vendet që të sigurojnë se përgjigjet e tyre nga ana e pandemisë ishin “proporcionale, të nevojshme dhe jo -diskriminuese “.

 

Ata që duhet  të shkojnë në punë ose ata të cilët detyrohen të ecin me ditë të tëra për t’u kthyer në fshatrat e tyre nga qytetet ku ata punuan përpara se të shfaqej virusi – janë në shënjestër të dënimeve të tilla.

 

Në kryeqytetin paraguai, Asunción, Alberto Ruíz, anëtar i një organizate sociale të banorëve në lagjen e privuar nga Tacumbú, tha për Guardian se autoritetet kishin bërë shumë pak për të mbështetur familjet e mbetura duke mos i ndihmuar as me nevoja jetësore si ushqime.

 

Pothuajse të gjithë qytetarët në vend janë të kufizuar në shtëpitë e tyre. “Ata ju thonë të qëndroni në shtëpi, të mbroni familjen tuaj. Por në lagje të varfëra, ju duhet të dilni për të fituar bukën e gojës: nëse nuk e bëni, vdesni nga uria, ”tha Ruíz, raporton abcnews.al

 

Videot e dënimeve në Paraguai – të regjistruara dhe të shpërndara nga vetë oficerët – u vlerësuan nga ministri i brendshëm i vendit, Euclides Acevedo, i cili tha: “Unë i përgëzoj ata. Unë nuk kam të njëjtën kreativitet me ata që kanë bërë videot. ”

 

Në Filipine , policia dhe zyrtarët vendas i dënuan ata që shkelën orarin duke i futur në kafazet e qenve, ndërsa të tjerët u detyruan të ulen në diellin e mesditës si ndëshkim.

 

Ishulli kryesor i vendit Luzon është izoluar që një muaj, me më shumë se 40 milion banorëve iu kërkua të qëndrojnë brenda. Por të mbetesh në shtëpi është një përvojë shumë më e rehatshme nëse keni luksin e hapësirës. Për ata që ndajnë dhoma  me ​​anëtarët e familjes, moti i nxehtë  në Manila mund të jetë i padurueshëm.

 

Në të gjithë vendin, më shumë se 17,000 njerëz janë arrestuar për shkelje të  karantinës.

 

Aktivistët në Kenia kanë paralajmëruar se policia që përdor dhunë  duke qëlluar me duar jo vetëm që rrezikon të nxisë panik dhe frikë, por gjithashtu mund të jetë  një burim i transmetimit të virusit.

 

Në qytetin Mombasa javën e kaluar, policia hodhi gaz lotues ndaj udhëtarëve të trageteve, duke bërë që qindra njerëz të mbledhur së bashku të kolliteshin dhe të fshinin lotët nga sytë e tyre. Oficerët gjithashtu u filmuan duke goditur njerëz me shkopinj, raporton abcnews.al

 

“Nëse operacioni duhej të mbronte njerëzit nga përhapja e virusit, operacioni arriti të kundërtën,” deklaruan grupi i punës për reformat në polici në Kenia.

 

Ekzistojnë gjithashtu frika se qeveritë po përdorin shqetësimet mbi pandeminë për të rritur fuqitë e tyre. Të hënën, parlamenti i Hungarisë miratoi një grup të ri masash duke lejuar kryeministrin nacionalist, Viktor Orbán, të sundojë me dekret nën një gjendje të jashtëzakonshme që nuk ka një afat të qartë kohor.

 

Në Filipine dhe Tajlandë, shtetet e jashtëzakonshme i kanë dhënë qeverive fuqi më të mëdha për një periudhë të përkohshme. Kjo përfshin aftësinë për të dënuar këdo atë që shpërndan informacione  të rremë .

 

Në një raport të fundit , Human Right Ëatch tha se liria e shprehjes dhe aksesi në informacion duhet të mbrohen nga qeveritë. Ndërsa disa kufizime mbi të drejtat, siç janë ato që kufizojnë lirinë e lëvizjes, mund të justifikohen, grupi bëri thirrje për transparencë dhe “respekt të dinjitetit njerëzor”. Abcnews

 

1 prill 2020

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara