Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

Rasti i parë në këto 30 vjetë demokraci që emigrantët nuk do të votojnë! Pas dështimit të procesit për t’u dhënë mundësi të votojnë përmes postës, Komiteti i Ekspertëve Teknik vendosi karantinim 14 ditor për emigrantët që hyjnë nga sot në Shqipëri, duke iu ndërprerë mundësinë për të votuar.

Shëndeti i qytetarëve dhe ruajtja e ulët e kurbës së infektimeve nga koronavirus janë më të rëndësishme se vota, tha  Zv/ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini për ABC. Arsyet që nxitën në vendimmarrje Komitetin Teknik të Ekspertëve të vendosin që duke nisur nga e marta e 20 prillit çdo emigrant që do të hyj në Shqipëri nga Greqia apo Maqedonia e Veriut t’i nënshtrohen një karantine 14 ditore. Për Tominin, vendimmarrja nuk ka lidhje me zgjedhjet.

“Është shumë e rëndësishme që shëndeti publik të prevalojë mbi cdo element tjetër jetësor siç mund të jenë zgjedhjet, në këtë rast koncidon me problemin e zgjedhje dhe absolutisht e lidhur kjo me pjesën politike sepse ekspertët janë ekspertë shëndetësore të fushës së tyre” tha ajo.

Përfaqësuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve sqaron se emigrantëve nuk i është ndaluar të hyjnë në territorin shqiptar. “Nuk privohet lëvizja e tyre, por aktualisht meqënëse kriteret epidemiologjike janë në nivele të ulëta për shkak të qarkullimit të mutacioneve në vende të tjera që kanë një tendencë në rritje nuk duam që kjo situatë të ndikojë nga prurjet e kësaj kohe”.

Ekspertja e shëndetit publik nuk i kursen kritikat për partitë politike dhe sjelljen e tyre në fushatë, duke paralajmëruar për një numër të rritur të infektimeve në muajin maj. “Rreziku do të shihet në vijim. Do të kenë impakt në vijim, pasi është prishur distancomi fizik, grumbullimet kanë qenë të reflektuara, ose kemi parë grumbullime masive në kuadër të zgjedhjeve”.

Ekspertëve vendosi që çdo qytetar shqiptar që do të kalojë kufirin e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, do të duhet t’i nënshtrohet një karantine të detyrueshme 14 ditore. Vendim që i heq mundësinë për të votuar këtë të diel emigrantëve që dëshironin të votonin të dielën e 25 prillit.

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara