Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit dhe Policia e Shtetit nisën sot operacionin “Bregdeti Ynë” për pastrimin e vijës bregdetare nga ndërtimet e paligjshme. Zëvendës Ministri i Brendshëm, Besfort Lamollari, tha se operacioni po zhvillohet në dy skajet e bregdetit, në Velipojë dhe Ksamil, dhe do të vazhdojë në ditët e ardhëshme në të gjithë vijën bregdetare.

 

Gjatë 30 viteve të fundit, pjesa më e madhe e bregdetit shqiptar është pushtuar në mënyrë të jashligjshme dhe korruptive nga individë, politikanë dhe zyrtarë të administrative vendore dhe qendrore, të cilët kanë ngritur vila apo biznese, duke dëmtuar jo pak turizmin bregdetar.

Operacioni “Bregdeti Ynë” nisi në të njëtën kohë kur, shumë prej bashkive bregdetare kanë shpallur fillimin e sezonit turistik veror, gjë që pritet të dëmtojë imazhin turistik të vendit.

Më shumë

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

Pashaliman – Orikum: Baza ushtarake, parku arkeologjik, apo të dy? Kjo është çështja!

Vizita turistike në Parkun Arkeologjit të Orikut aktualisht  kalon nëpërmjet portës dhe territorit të Bazës Ushtarake të Pashalimanit. Turistit dhe vizitorit  i duhet që përveç biletës hyrëse, të paraqesë kartën e identitetit dhe në hapësirën rreth një km të bazës ushrarake detyrimisht duhet të shoqërohet nga një punonjës i shërbimit të funksioneve  të tyre: […]

Njerëzit u lidhën dorë më dorë për të shpëtuar pushuesit, çfarë ndodhi në Shëngjin

Një akt heroik kanë kryer sot Vrojtuesit e Plazhit në Shëngjin.   Luçjano Marku dhe Bekris Dragusha me shumë guxim kanë shmangur një tragjedi të vërtetë.   Federata e Vrojtuesve e Shqipërisë thotë se tre pjesëtarë të një familje nga Ferizaj i Kosovës, babai dhe dy vajzat e tij adoleshente kanë rrezikuar jetën.   […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara