Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.

 

“Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe shtypur Kinën, akoma më pak një terren mundjeje për rivalitetin e fuqisë së madhe,” tha zëdhënësi.

 

Komentet u bënë në përgjigje të një deklarate të lëshuar nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS) më herët të Shtunën. Shërbimi diplomatik i BE pretendoi se tensionet në rajon, “përfshirë praninë e fundit të anijeve të mëdha kineze në Uitun e Re”, rrezikojnë paqen dhe stabilitetin.

 

Deklarata e EEAS kujtoi gjithashtu “arbitrazhin e Detit të Kinës Jugore” në 2016.

 

Zëdhënësi i misionit kinez tha se Niu’E Jiao Reef është pjesë e Ishujve Nansha të Kinës, dhe gumë dhe ujërat e tij ngjitur kanë qenë gjithmonë zona të rëndësishme operative dhe strehimore për anijet kineze të peshkimit.

 

Zëdhënësi tha se të gjitha aktivitetet e kryera nga anijet kineze të peshkimit atje janë “të arsyeshme dhe të ligjshme”.

 

“Ne kemi përsëritur në raste të ndryshme se sovraniteti dhe të drejtat dhe interesat e Kinës në Detin e Kinës Jugore janë formuar gjatë një historie dhe janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.”

 

Zëdhënësi tha se i ashtuquajturi Tribunal Arbitrazhi në Detin e Kinës Jugore u krijua në bazë të akteve të paligjshme dhe pretendimeve të Filipineve. “Ai nuk ka legjitimitet dhe çmimi që lëshoi është i pavlefshëm. Kina nuk e pranon ose e njeh çmimin dhe refuzon vendosmërisht çdo pretendim ose veprim bazuar në çmimin.”

 

Duke komentuar Strategjinë e BE-së për Bashkëpunim në Indo-Paqësor, e cila u propozua nga BE të hënën, zëdhënësi vuri në dukje se situata aktuale në Detin e Kinës Jugore është në tërësi e qëndrueshme.

 

Kina mban komunikim të ngushtë për çështje relevante me vendet në rajon, duke përfshirë Filipinet, tha zëdhënësi, duke shtuar se vendet në rajon dhe më gjerë kanë parë në vitet e fundit qartë se “faktorët destabilizues dhe rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit “.

 

Zëdhënësi i kërkoi BE “të respektojë përpjekjet e vendeve në rajon në adresimin e duhur të dallimeve dhe ruajtjen e stabilitetit në Detin e Kinës Jugore dhe të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.”

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara