Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se e kupton që presidenti turk priste më shumë ndihmë nga BE-ja për krizën e refugjatëve, por shtoi se ai nuk duhet t’i përdorë ata njerëz për ta shprehur këtë pakënaqësi.

Më shumë se 10 mijë emigrantë janë shpërngulur nga kampet e Turqisë dhe kanë shkuar në kufijtë e BE-së, në Greqi e Bullgari, pasi Ankaraja tha të enjten se nuk do t’i mbante më në territorin e vet.

“E kuptoj që Turqia po përballet me një sfidë të madhe në lidhje me Idlibin”, tha Merkel për gazetarët. “Por është e papranueshme që ta bësh këtë në kurriz të emigrantëve”.

Kancelarja gjermani shtoi se BE dhe Turqia duhet të rifillojnë bisedimet në lidhje me marrëveshjen për refugjatët, dhe se Gjermania ishte e hapur ta mbështeste Turqinë në këtë diskutim.

Margaritis Schinas, zv/presidenti i Komisionit Europian dhe njëkohësisht zyrtari më i lartë që merret me  çështjen e emigrantëve, tha se askush nuk mund t’i bëjë kërcënime BE-së.

Ai tha se situata e tanishme është krizë, por edhe mundësi e re për Europën.

“Një mundësi që do të na lejonte të mbrojmë bashkërisht kufijtë e jashtëm, të tregojmë solidaritet me Greqinë dhe Bullgarinë, si dhe të vazhdojmë reformën me politikat e migrimit, një nga nismat më emblematike të Komisionit”, tha ai.

Schinas tha se presidentët e tre institucioneve europiane do të vizitojnë kufirin me Turqinë të martën, për të treguar solidaritetin e tyre.

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara