Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

 

Presidenti i SHBA Joe Biden ka tërhequr përsëri vëmendjen e mediave në konferencën e klimës në Glasgou të Skocisë, jo me fjalimin e tij, por është filmuar nga kamerat duke fjetur gjumë.

 

Biden nuk mundi të rezistonte më gjatë në fjalimin kryeministres së Barbados Mia Mottley, e cila duket se vu në gjumë Presidentin amerikan.

 

Biden u përpoq të mbante sytë hapur, tekasa Mottley po fliste për rolin e ishujve të Karaibeve në ndryshimet klimatike.

 

Kjo nuk është hera e parë që Biden kapet mat “duke fjetur gjumë” në takime të rëndësishme. E njëjta skemë u përsërit gjatë një takimi të Biden me kryeministrin e Izraelit Naftali Bennett në Shtëpinë e Bardhë.

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara