Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Helidon Haliti ndonëse në një vit të vështirë të jetës, kur pandemia i mori të atin, poetin e njohur Faslli Haliti, autorin e mbi 20 veprave poetike, sërish thërret me artin e tij: Jam gjallë!

 

E gjejmë në Muzeun Historik Kombëtar me një mision që e ka nisur vite më parë, me Bienalen e Akuarelit, një ngjarje artistike që edhe këtë vit ka sjellë mbi 50 piktorë nga e gjithë bota.

 

“Kam mbërritur në Tiranë në vitin 1989 për herë të parë, por si turiste. Kam njohur më vonë Helidonin dhe prej shumë vitesh jam pjesë e bienales së akuarelit që zhvillohet këtu. Do të marr pjesë sa herë të më njoftojë Helidoni pasi sa herë vij njoh njerëz fantastikë dhe qytete që ndryshojnë çdo ditë. Kjo është vepra ime, një vepër që merr jetë nga pasioni im i madh për makinat e vjetra, motorët retro. Jetoj çdo ditë me to, madje edhe në shtator planifikoj të vij me një të tillë në Tiranë. Shpresoj t’ju takoj sërish me pikturat e mia”, u shpreh Hermi Kuener, artiste nga Austria.

 

Helidoni rrëfen për A2CNN se pas ekspozitës vetjake në një ambient privat, Bienalja do t’i lërë vendin ekspozitës që iu refuzua nga Galeria e Arteve. Atë do ta gjeni çdo ditë aty në muze me vizitorët, gati për t’ju treguar veprat e bienales, ashtu sikurse ne e gjetëm po aty, ndonëse në një ditë pushimi për institucionin.

 

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara