Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

Bosnja është në rrezik. Ky është alarmi që është ngritur nga përfaqësuesi kryesor i bashkësisë ndërkombëtare në Bosnje.

 

Sipas Christian Schmidt, një Bosnje mund të rikthehet konflikti dhe ky shtet të shpërbehet. Në një raport për OKB-në, përfaqësuesi i lartë për Bosnjë dhe Hercegovinën, tha se nëse separatistët serbë po kërcënojnë me krijimin e ushtrisë së tyre, duke ndarë forcat kombëtare në dy pjesë.

 

The Guardian, media e cila ka parë raportin e dorëzuar nga Schmidt në OKB, bën me dije se kërkohen më shumë forca kombëtare që të jenë prezente në Bosnje dhe të mos lejohet nisja e luftës. Për momentin janë vetëm 700 trupa të NATO-s  në misionin paqeruajtës në Bosnje.

 

Nga ana tjetër udhëheqësi serb i Bosnjës, Milorad Dodik, po kërcënon të tërhiqet nga institucionet e nivelit shtetëror, përfshirë ushtrinë.

 

Dodik është shprehur më herët se do të detyronte ushtrinë boshnjake të tërhiqej nga Republika Srpska dhe ishte gati për luftë nëse do të kishte ndërhyrje nga ndërkombëtarët.

 

Nuk dihet ende se çfarë mund të ndodh në Bosnje, por deri tani ndërkombëtarët duket se kanë qëndruar në heshtje për të mos përshkallëzuar më tej konfliktin.

 

 

 

Më shumë

Bosnjë Hercegovina: “Konflikt i ngrirë me paqe të papërfunduar”

Bosnjë Hercegovina diskutohet në Këshillin e Sigurimit. Qëndrimi i SHBA-së: Asnjë etnitet nuk ka të ardhme jashtë Bosnjë Hercegovinës.     Kur flitet për Bosnjën në Këshillin e Sigurimit e marrin fjalën shumë palë: Anëtarët e Këshillit të Sigurimit, ata të përhershmit Rusia dhe SHBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Kina dhe 8 të […]

Bosnja pritet të diskutojë njohjen e Kosovës

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem.   Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e emigranteve në Bosnjë dhe situata epidemiologjike në vend.   BeH nuk e ka njohur ende Kosovën shtet […]

25 vjet nga masakra e Srebrenicës

25 vjet më parë, rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në masakrën më të madhe të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore. Më shumë se 1 mijë burra dhe djem boshnjakë që vdiqën gjatë rrethimit të vitit 1995 konsiderohen ende të zhdukur. Më shumë se […]

Bosnjë-Hercegovina mbetet e përçarë edhe 25 vjet pas Dejtonit

Këshilli i Sigurimit të OKB mbajti këtë javë një debat virtual për Bosnjë-Hercegovinën. Përfaqësuesi i Lartë, Valentin Inzko, foli mbi procesin e zbatimit të paqes në BH në periudhën 16 tetor – 15 prill.   Duke folur për gjendjen e përgjithshme politike Valentin Inzko, thotë se liderët politikë dhe institucionalë në BH kanë treguar gatishmëri […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara