Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Një statujë e Abraham Lincoln-it me një skllav të liruar që duket se po gjunjëzohet përpara tij, është hequr nga një zonë në qendër të Bostonit. Statuja shkaktoi kundërshtime gjatë protestave në mbarë vendin kundër padrejtësive racore.

Punonjësit e hoqën Memorialin e Emancipimit, i njohur gjithashtu si Grupi i Emancipimit dhe Memorial i Freedman-it, të martën herët nga një park në Boston, ku kishte qëndruar që nga viti 1879.

Zyrtarët e qytetit ranë dakord në fund të qershorit për të hequr statujën pas ankesave dhe një debati të hidhur mbi atë që ajo përfaqësonte.Kryebashkiaku Marty Walsh pranoi në atë kohë se statuja i bëri banorët dhe vizitorët “të mos ndiheshin rehat”.

Statuja prej bronzi është kopje e një monumenti që u ngrit në Uashington, tre vjet para se të ngrihej në Boston. Kopja u instalua në Boston sepse qyteti ishte vendlindja e krijuesit të statujës, Thomas Ball.

Ajo u krijua për të festuar lirimin e skllevërve në Amerikë dhe u bazua në historinë e afrikano amerikanit Archer Alexander, i cili i shpëtoi skllavërisë, ndihmoi Ushtrinë e Unionit dhe ishte njeriu i fundit i rikapur bazuar në Aktin e Skllevërve të Arratisur.

Por ndërsa një pjesë e banorëve e panë njeriun pa këmishë që ngrihej në këmbë ndërsa shkulte prangat e thyera në kyçet e tij, të tjerët e perceptonin atë si të gjunjëzuar para Lincoln-it, çlirimtarit të tij të bardhë.

Donatorët e liruar afrikano-amerikanë paguan për statujën origjinale në Uashington. Politikani i bardhë dhe interpretuesi i cirkut Moisi Kimball financoi kopjen në Boston. Dy statujat kanë mbishkrimin “Një racë u la e lirë dhe vendi në paqe. Linkolni pushon nga punët e tij”.

 

Peticion dhe votimi

Më shumë se 12,000 njerëz nënshkruan një peticion që kërkonte heqjen e statujës dhe komisioni i arteve publike të Bostonit votoi unanimisht për ta hequr atë. Statuja do të vendoset në një depo derisa qyteti të vendosë nëse do ta shfaqë atë në një muze.

“Vendimi për heqjen e statujës merr parasysh rolin e saj në përjetësimin e paragjykimeve të dëmshme dhe errësimin e rolit të afrikano-amerikanëve në formimin e lirive të vendit”, tha komisioni në një deklaratë të postuar në faqen e tij të internetit.

Memoriali ishte në radarin e Bostonit të paktën që nga viti 2018, kur nisi një rishikim gjithëpërfshirës për të parë nëse skulpturat publike, monumentet dhe veprat e tjera artistike pasqyrojnë larminë e qytetit dhe nuk ofendojnë komunitetet me ngjyrë. Komisioni i arteve tha se po u kushtonte vëmendje të shtuar punimeve me “histori problematike”.

Verën e kaluar, protestuesit u zotuan të shembnin statujën origjinale në Uashington, duke bërë që Garda Kombëtare të dislokonte një detashment ushtarak për ta ruajtur atë.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara