Sunday 16 June 2024
Sunday 16 June 2024

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

  Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Bregoviçi i kontestuar

  Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

Gold AG ndalet për të fal namazin në Rrugën e Kombit

    Reperi shqiptar nga Kosova Arian Agushi ose siç njihet me emrin e Artit Gold Ag Këngëtari është një nga të paktët [...]

Protestë për tërheqjen e ftesës së Goran Bregoviç/ “Tifozat Kuq e Zi” thyejnë xhamat e Bashkisë Korçë

  “Tifozat Kuq e Zi” kanë thyer xhamat e zyrave të Bashkisë Korçë ditën e sotme në formë proteste që të tërhiqet ftesa për [...]

Koncerti i Goran Bregoviç në Shqipëri ngjall reagime në Kosovë

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë pritet të performojë në Festivalin e Birrës në qytetin e Korçës. Njoftimi për koncertin e tij zgjoi reagime të shumta si në Shqipëri ashtu dhe në Kosovë. Personalitete publike e të komunitetit artistik në Prishtinë e kritikuan këtë gjë, por nuk […]

Dua Lipa zbret Ed Sheran nga froni, bëhet këngëtarja më e pëlqyer në Britani

Këngët e Dua Lipa ishin këngët më të luajtura dhe dëgjuara në radio në Britaninë e Madhe përgjatë vitit 2020, duke e bërë artistet shqiptare këngëtaren më të preferuar për britanikët falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.     Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

Gold AG ndalet për të fal namazin në Rrugën e Kombit

Reperi shqiptar nga Kosova Arian Agushi ose siç njihet me emrin e Artit Gold Ag Këngëtari është një nga të paktët artistët të estradës i cili njihet si praktikues i fesë Islame.   Së fundmi, në rrjetin social “Instagram” po qarkullon një fotografi teksa Ariani ka ndal makinën për të fal një kohë […]

Protestë për tërheqjen e ftesës së Goran Bregoviç/ “Tifozat Kuq e Zi” thyejnë xhamat e Bashkisë Korçë

“Tifozat Kuq e Zi” kanë thyer xhamat e zyrave të Bashkisë Korçë ditën e sotme në formë proteste që të tërhiqet ftesa për Goran Bregovicin.   Ata shprehen përmes një postimi se nuk do të ndalen deri në arritjen e qëllimit duke theksuar se ky ishte  një paralajmërim për organizatorët e festivalit të birrës. […]

Koncerti i Goran Bregoviç në Shqipëri ngjall reagime në Kosovë

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë pritet të performojë në Festivalin e Birrës në qytetin e Korçës. Njoftimi për koncertin e tij zgjoi reagime të shumta si në Shqipëri ashtu dhe në Kosovë. Personalitete publike e të komunitetit artistik në Prishtinë e kritikuan këtë gjë, por nuk […]

Dua Lipa viziton Butrintin

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa vizitoi sot Butrintin, një nga atraksionet më të vizituara në vendin tonë.   Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila shprehet se Dua Lipa ka plot dëshirë për të njohur rrënjët e saj.   “Butrinti, ky thesar i çmuar i trashëgimisë […]

Dua Lipa vjen në Tiranë

Dua Lipa ka ardhur në Tiranë. E shoqëruar me familjen e saj dhe të dashurin, Anwar Hadid, ajo është takuar me Erion Veliajn. Kryetari i Bashkisë i dhuroi këngëtares së famshme një targë simbolike “Dua 100”, kapelen e gruas tironse, si dhe diskun muzikor me këngë popullore të Shqipërisë së mesme. Veliaj iu dhuroi […]

Dua Lipa zbret Ed Sheran nga froni, bëhet këngëtarja më e pëlqyer në Britani

Këngët e Dua Lipa ishin këngët më të luajtura dhe dëgjuara në radio në Britaninë e Madhe përgjatë vitit 2020, duke e bërë artistet shqiptare këngëtaren më të preferuar për britanikët falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.     Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara