Albanian Profile
Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Raportohet për grusht-shtet në Sudan

    Në Sudan raportohet për një grusht shtet ushtarak pasi disa anëtarë të qeverisë kalimtare dhe udhëheqës tjerë civilë janë arrestuar.   Raportohet se në mesin e zyrtarëve që janë vënë në arrest shtëpiak është edhe kryeministri, Abdallah Hamdok.   “Ata janë çuar në një vend të paidentifikuar”, tha në një komunikatë Ministria e […]

Në Afrikë nis vaksinimi masiv përmes COVAX-it

  Vendet afrikane po nisin vaksinimin masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksina të siguruara përmes skemës COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Bregu i Fildishtë është ndër të parët që përfiton nga COVAX dhe vaksinimi atje nisi të hënën. Gana po ashtu nis imunizimin këtë javë. Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo, u bë i pari […]

Nuk respektuan masat kundër pandemisë së COVID-19, autoritetet nigeriane rrëzojnë dy hotele

  Dy hotele në Nigeri janë demoluar plotësisht nga autoritetet, pasi që siç raporton BBC nuk ishin respektuar rregullat e vëna që ua [...]

Dështon testimi i vaksinës për HIV-in në Afrikën Jugore

Autoritetet shëndetësore amerikane kanë thënë të hënën se do të ndalin testimet e një vaksine eksperimentale në Afrikën Jugore kundër [...]

Lançohet për herë të parë në hapësirë një satelit nga Etiopia, për mbledhjen e të dhënave rreth agrikulturës

Sateliti i parë i Etiopisë, është lansuar në hapësirë për të ndihmuar këtë shtet të mbledhë të dhëna rreth agrikulturës, si pjesë e një projekti të mbështetur financiarisht nga Kina. Raketa kineze Long March 4B, e ka ngritur në hapësirë satelitin Remoting Sensing Satellite, nga baza ajrore kineze që ndodhet në Taiyuan, transmeton Telegrafi. Një […]

Raportohet për grusht-shtet në Sudan

Në Sudan raportohet për një grusht shtet ushtarak pasi disa anëtarë të qeverisë kalimtare dhe udhëheqës tjerë civilë janë arrestuar.   Raportohet se në mesin e zyrtarëve që janë vënë në arrest shtëpiak është edhe kryeministri, Abdallah Hamdok.   “Ata janë çuar në një vend të paidentifikuar”, tha në një komunikatë Ministria e […]

Në Afrikë nis vaksinimi masiv përmes COVAX-it

Vendet afrikane po nisin vaksinimin masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksina të siguruara përmes skemës COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Bregu i Fildishtë është ndër të parët që përfiton nga COVAX dhe vaksinimi atje nisi të hënën. Gana po ashtu nis imunizimin këtë javë. Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo, u bë i pari […]

Nuk respektuan masat kundër pandemisë së COVID-19, autoritetet nigeriane rrëzojnë dy hotele

Dy hotele në Nigeri janë demoluar plotësisht nga autoritetet, pasi që siç raporton BBC nuk ishin respektuar rregullat e vëna që ua bënte të qartë pronarëve, se duhet t’i mbyllin lokalet në kohën e pandemisë së coronavirusit.   Menaxherët e hoteleve janë arrestuar, megjithatë vëllai i njërit prej tyre këmbëngulte se kanë respektuar rregullat […]

Dështon testimi i vaksinës për HIV-in në Afrikën Jugore

Autoritetet shëndetësore amerikane kanë thënë të hënën se do të ndalin testimet e një vaksine eksperimentale në Afrikën Jugore kundër virusit HIV, pasi është kuptuar se ajo nuk ka pasur rezultat. Studimi, i emëruar, HVTN 702, ka nisur më 2016 dhe ka përfshirë vaksinën e vetme që ka treguar pak mbrojtje kundër virusit që shkakton […]

Lançohet për herë të parë në hapësirë një satelit nga Etiopia, për mbledhjen e të dhënave rreth agrikulturës

Sateliti i parë i Etiopisë, është lansuar në hapësirë për të ndihmuar këtë shtet të mbledhë të dhëna rreth agrikulturës, si pjesë e një projekti të mbështetur financiarisht nga Kina. Raketa kineze Long March 4B, e ka ngritur në hapësirë satelitin Remoting Sensing Satellite, nga baza ajrore kineze që ndodhet në Taiyuan, transmeton Telegrafi. Një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara