Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Të zemëruar me Abbasin, palestinezët votuan në zgjedhje komunale

  Të shtunën e 11 dhjetorit, palestinezët votuan në zgjedhjet komunale, në Bregun Perëndimor, në mes të pakënaqësisë së shtuar ndaj presidentit, Mahmoud Abbas i cili anuloi zgjedhjet e planifikuara parlamentare dhe presidenciale.   Më shumë se 400 mijë palestinezë kishin të drejt vote për përfaqësuesit në 154 këshilla të fshatrave në Bregun Perëndimor ku […]

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

    BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Kreu i inteligjencës izraelite niset në SHBA lidhur me programin bërthamor të Iranit

  Qeveria izraelite teksa kundërshton negociatat dhe marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit, ajo mbron idenë për sanksione më [...]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

    Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, [...]

Izraeli i shpall terroriste gjashtë OJQ palestineze

Izraeli njoftoi të premten (22 tetor) se i ka shpallur si terroriste gjashtë organizata palestineze të shoqërisë civile duke i akuzuar ato se i kanë orientuar ndihmat e donatorëve në duart e militantëve. Masa autorizon autoritetet izraelite që të mbyllin zyrat e këtyre organizatave, të konfiskojnë asetet e tyre dhe të arrestojnë stafin e […]

Drejtori i CIA-s vizitë në Izrael

Irani është në krye të axhendës së drejtorit të CIA -s, Bill Burns, për vizitën e tij në Izrael, ndërsa negociatat për marrëveshjen bërthamore të Iranit vazhdojnë të ngecin.     Drejtori i CIA -s Bill Burns do të mbërrijë në Izrael të martën, mes raporteve se SHBA po shqyrton mënyra alternative për të detyruar […]

Të zemëruar me Abbasin, palestinezët votuan në zgjedhje komunale

Të shtunën e 11 dhjetorit, palestinezët votuan në zgjedhjet komunale, në Bregun Perëndimor, në mes të pakënaqësisë së shtuar ndaj presidentit, Mahmoud Abbas i cili anuloi zgjedhjet e planifikuara parlamentare dhe presidenciale.   Më shumë se 400 mijë palestinezë kishin të drejt vote për përfaqësuesit në 154 këshilla të fshatrave në Bregun Perëndimor ku […]

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Kreu i inteligjencës izraelite niset në SHBA lidhur me programin bërthamor të Iranit

Qeveria izraelite teksa kundërshton negociatat dhe marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit, ajo mbron idenë për sanksione më të rënda dhe ndërhyrje ushtarake ndaj Teheranit   Kreu i agjencisë së inteligjencës së jashtme izraelite “Mossad”, David Barnea do t’i përcjellë SHBA-së informacionet lidhur me programin bërthamor të Iranit, transmeton Anadolu Agency (AA).   Sipas […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

Izraeli i shpall terroriste gjashtë OJQ palestineze

Izraeli njoftoi të premten (22 tetor) se i ka shpallur si terroriste gjashtë organizata palestineze të shoqërisë civile duke i akuzuar ato se i kanë orientuar ndihmat e donatorëve në duart e militantëve. Masa autorizon autoritetet izraelite që të mbyllin zyrat e këtyre organizatave, të konfiskojnë asetet e tyre dhe të arrestojnë stafin e […]

Një zhytës izraelit zbuloi një shpatë të përdorur gjatë kryqëzatave.

”Shpata, 900- vjeçare, me tehun e saj një metër të gjatë, u gjend në fund të detit Mesdhe, në brigjet e Carmelit”, deklaroi Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit.   “Shpata, e cila është ruajtur në gjendje të përsosur, është një gjetje e bukur dhe e rrallë dhe me sa duket i përkiste një […]

Jeruzalem, gjetjet e reja arkeologjike hedhin dritë mbi periudhën e tempullit të dytë

Arkeologët izraelitë thonë se gjetjet e reja në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit janë ndër më të rëndësishmet e zbuluara ndonjëherë. Ata besojnë se një ndërtesë e madhe, e zbuluar kohët e fundit, është pjesë e godinës administrative që i përket periudhës 2 mijë vjet më parë, ku personalitetet mund të pushonin para se […]

Drejtori i CIA-s vizitë në Izrael

Irani është në krye të axhendës së drejtorit të CIA -s, Bill Burns, për vizitën e tij në Izrael, ndërsa negociatat për marrëveshjen bërthamore të Iranit vazhdojnë të ngecin.     Drejtori i CIA -s Bill Burns do të mbërrijë në Izrael të martën, mes raporteve se SHBA po shqyrton mënyra alternative për të detyruar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara