Albanian Profile
Sunday 14 July 2024
Sunday 14 July 2024

Rusia njofton pezullimin e misionit rus në NATO

    Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov njoftoi të hënën se vendi i tij do të pezullonte misionin rus në NATO.   Zoti Lavrov tha se masa ishte në përgjigje ndaj vendimit të javës së kaluar të NATO-s, për të dëbuar tetë anëtarë të misionit rus në aleancën ushtarake.   Pas njoftimit se Rusia […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

    Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Navalny akuzon Kremlinin për vjedhje të zgjedhjeve

  Udhëheqësi i burgosur i opozitës në Rusi, Aleksei Navalny, tha se Kremlini ka përdorur “frikësimin dhe shtypjen” për të vjedhur [...]

Rusia mban zgjedhjet parlamentare pas shtypjes së pashembullt të opozitës

    Rusët në Lindjen e Largët filluan të votojnë në zgjedhjet parlamentare treditëshe, në të cilat kritikëve të zëshëm [...]

Përpjekjet e dështuara të grushtit të shtetit në ish Bashkimin Sovjetik

Tridhjetë vjet më parë, një grup radikal u përpoq të kryente një grusht shteti në Bashkimin Sovjetik me synimin për të ndaluar reformat e nisura nga Presidenti Mihail Gorbaçov. Grushti i shtetit dështoi brenda tre ditësh, por zhvillimet që pasuan do të ndryshonin përgjithmonë rrjedhën e ngjarjeve në ish Bashkimin Sovjetik.   Në gusht […]

Putin nënshkruan ligjin që penalizon pjesëmarrjen në OJQ-të e huaja

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar në ligj, përmes së cilit penalizohet pjesëmarrja në aktivitetet e organizatave joqeveritare të huaja, të cilat Rusia i shpall të “të padëshirueshme”.   Nënshkrimi ndodhi më 28 qershor, pesë ditë pas miratimit nga ana e dhomës së lartë të parlamentit rus. Dhoma e ulët e parlamentit e miratoi […]

Rusia njofton pezullimin e misionit rus në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov njoftoi të hënën se vendi i tij do të pezullonte misionin rus në NATO.   Zoti Lavrov tha se masa ishte në përgjigje ndaj vendimit të javës së kaluar të NATO-s, për të dëbuar tetë anëtarë të misionit rus në aleancën ushtarake.   Pas njoftimit se Rusia […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Navalny akuzon Kremlinin për vjedhje të zgjedhjeve

Udhëheqësi i burgosur i opozitës në Rusi, Aleksei Navalny, tha se Kremlini ka përdorur “frikësimin dhe shtypjen” për të vjedhur zgjedhjet parlamentare në Rusi.   Rezultatet e zgjedhjeve nxorën fituese partinë në pushtet, Rusia e Bashkuar.   “Një rezultat i rremë është ndezur në tabelën e rezultateve. Vëzhguesit tanë u tërhoqën nga qendrat e […]

Rusia mban zgjedhjet parlamentare pas shtypjes së pashembullt të opozitës

Rusët në Lindjen e Largët filluan të votojnë në zgjedhjet parlamentare treditëshe, në të cilat kritikëve të zëshëm të Kremlinit iu ndalua të kandidojnë, pas një goditjeje historike kundër opozitës.   Zgjedhjet parlamentare dhe lokale në vendin më të madh në botë, të shtrirë në 11 zona kohore, filluan në orën 8 të […]

Përpjekjet e dështuara të grushtit të shtetit në ish Bashkimin Sovjetik

Tridhjetë vjet më parë, një grup radikal u përpoq të kryente një grusht shteti në Bashkimin Sovjetik me synimin për të ndaluar reformat e nisura nga Presidenti Mihail Gorbaçov. Grushti i shtetit dështoi brenda tre ditësh, por zhvillimet që pasuan do të ndryshonin përgjithmonë rrjedhën e ngjarjeve në ish Bashkimin Sovjetik.   Në gusht […]

Udhëheqësi i opozitës ruse nën kërcënime të reja

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Aleksei Navalni ndeshet me një akuzë të re, se organizata jofitimprurëse që ai themeloi nxit rusët të thyejnë ligjin.   Akuza, e cila u bë e ditur të mërkurën nga Komiteti Hetimor i Rusisë, mund ta shtojë me tre vjet dënimin me burg të aktivistit.   Komiteti tha […]

Një opera e re për ish-agjentin e helmuar Aleksandër Litvinenko

Jeta e njerëzve të famshëm shpesh përshkruhet në filma dhe shfaqje, por një opera e re në Mbretërinë e Bashkuar ka zgjedhur ndoshta një temë të vështirë – duke pasur në qendër agjentin rus Alexander Litvinenko i cili u helmua me një substancë radioaktive në vitin 2006. Opera e re që shfaqet për herë […]

Putin nënshkruan ligjin që penalizon pjesëmarrjen në OJQ-të e huaja

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar në ligj, përmes së cilit penalizohet pjesëmarrja në aktivitetet e organizatave joqeveritare të huaja, të cilat Rusia i shpall të “të padëshirueshme”.   Nënshkrimi ndodhi më 28 qershor, pesë ditë pas miratimit nga ana e dhomës së lartë të parlamentit rus. Dhoma e ulët e parlamentit e miratoi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara