Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Ndahet nga jeta senatori i shquar amerikan, Bob Dole, mik i madh i shqiptarëve

  Ish-kandidati për president të SHBA-ve, senatori dhe miku i shqiptarëve, Bob Dole, ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare. Bob Dole është hero amerikan i luftës së dytë botërore dhe më pas një ndër ligjvënësit më jetëgjatë të SHBA. Vdekja e tij u njoftua nga Fondacioni Elizabeth Dole. Ai kishte njoftuar në shkurt se kishte […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

    Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

Biden shkurton ndjeshëm paketën e investimeve

  Presidenti amerikan nuk shkon me paketën gjigande të investimeve në samitin botëror të klimës në Glasgou, siç ishte planifikuar. Ai [...]

SHBA do të lejojë hyrjen e shtetasve të huaj përmes transportit ajror

  Shtetet e Bashkuara së shpejti do të lejojnë hyrjen në vend përmes transportit ajror të shtetasve të huaj, që janë plotësisht të [...]

Trump hap rrjetin e tij social

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar planet për të lëshuar në përdorim aplikacionin e tij të mediave sociale.   Llogaritë e Trumpit janë të ndaluara nga Twitter dhe Facebook.   Rrjeti i mediave sociale të Trumpit do të quhet TRUTH Social dhe do të fillojë së funksionuari në muajin nëntor për një […]

20 vjetori i sulmeve terroriste në SHBA, Biden në kërkim të mbylljes së një epoke

Sulmet e 11 shtatorit 2001 ndodhën brenda një periudhe prej më pak se 102 minutash, duke shkaktuar vdekjen e 2,996 njerëzve në atë ditë. Ky është sulmi më i rëndë terrorist në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara.   Sulmet u pasuan nga lufta në Afganistan që zgjati gati 20 vjet, që sipas […]

Ndahet nga jeta senatori i shquar amerikan, Bob Dole, mik i madh i shqiptarëve

Ish-kandidati për president të SHBA-ve, senatori dhe miku i shqiptarëve, Bob Dole, ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare. Bob Dole është hero amerikan i luftës së dytë botërore dhe më pas një ndër ligjvënësit më jetëgjatë të SHBA. Vdekja e tij u njoftua nga Fondacioni Elizabeth Dole. Ai kishte njoftuar në shkurt se kishte […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

Biden shkurton ndjeshëm paketën e investimeve

Presidenti amerikan nuk shkon me paketën gjigande të investimeve në samitin botëror të klimës në Glasgou, siç ishte planifikuar. Ai gati e ka përgjysmuar paketën sociale e të klimës, por ende miratimi është i pasigurtë.   Pak para udhëtimit në Europë, presidenti amerikan, Joe Biden prezantoi paketën e klimës të shkurtuar, por megjithatë impresionuese. […]

SHBA do të lejojë hyrjen e shtetasve të huaj përmes transportit ajror

Shtetet e Bashkuara së shpejti do të lejojnë hyrjen në vend përmes transportit ajror të shtetasve të huaj, që janë plotësisht të vaksinuar, ose atyre që paraqesin një test negativ për COVID-19 të bërë brenda 24 orëve para udhëtimit, njoftoi Shtëpia e Bardhë të hënën.   Rregullat e reja hyjnë në fuqi më 8 […]

Trump hap rrjetin e tij social

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar planet për të lëshuar në përdorim aplikacionin e tij të mediave sociale.   Llogaritë e Trumpit janë të ndaluara nga Twitter dhe Facebook.   Rrjeti i mediave sociale të Trumpit do të quhet TRUTH Social dhe do të fillojë së funksionuari në muajin nëntor për një […]

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell, humb jetën nga COVID-19

Colin Powell, Sekretari i parë afrikano-amerikan i Shtetit dhe një ushtarak i lartë amerikan, vdiq të hënën në moshën 84 vjeçare si pasojë e ndërlikimeve të shkaktuara nga sëmundja e COVID-19-s.   Në një deklaratë në Facebook, ku njoftohej lajmi i vdekjes së zotit Powell, familjarë të tij shkruanin se ai ishte plotësisht […]

Kriza e migrantëve haitianë në kufirin SHBA-Meksikë

Zyrtarët e OKB-së dhe të tjerët paralajmërojnë se kriza e migantëve haitianë mund të jetë shumë larg përfundimit, pasi dhjetëra mijëra vetë mbeten të bllokuar përgjatë rrugëtimit të tyre nga Amerika e Jugut, përmes Panamasë dhe në veri përmes Meksikës. Skenat dramatike pranë kufirit SHBA-Meksikë tregojnë rojet amerikane që ndalojnë dhe dëbojnë mijëra […]

20 vjetori i sulmeve terroriste në SHBA, Biden në kërkim të mbylljes së një epoke

Sulmet e 11 shtatorit 2001 ndodhën brenda një periudhe prej më pak se 102 minutash, duke shkaktuar vdekjen e 2,996 njerëzve në atë ditë. Ky është sulmi më i rëndë terrorist në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara.   Sulmet u pasuan nga lufta në Afganistan që zgjati gati 20 vjet, që sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara