Saturday 20 April 2024
Saturday 20 April 2024

Tensionet Rusi-Ukrainë, BE kërkon sanksione të forta kundër Moskës

    Pas NATO-s, Shteteve të Bashkuara dhe grupit të shtatë vendeve të industrializuara, edhe BE-ja iu bashkua zyrtarisht korit të atyre që kërkojnë sanksione të zgjeruara, ndaj Rusisë, nëse ajo do të ndërhyjë sërish në Ukrainë.   Ekziston frika se presidenti Vladimir Putin prej javësh ka udhëzuar marshimin e kontingjenteve të trupave ruse në […]

Në rast krize të sakrifikohet zona e Shengenit?

  Macron kërkon që BE t’i ketë nën kontroll kufijtë e saj. Tre javë para se Franca të marrë presidencën e radhës së BE, nga Pallati Élysée vijnë kërkesa të qarta.     Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë fjalë për një mekanizëm të ri për mbrojtjen e kufijve të jashtëm në Europë. Në rast […]

Olaf Scholz – kancelari i ri i Gjermanisë

  Olaf Scholz u zgjodh kancelar i nëntë i Republikës Federale të Gjermanisë. Në mesditë ai bëri betimin si kancelar në Bundestag, [...]

Europa të bëhet një shtet i vetëm, si SHBA: Del plani gjerman!

  I emëruari për kancelar të Gjermanisë, Plaf Scholz bën thirrje për miratimin e marrëveshjes së koalicionit me Të Gjelbrit e [...]

Nisin protestat masive në Bruksel, qytetarët kundërshtojnë masat anti-Covid

Rrugët e Brukselit u shndërruan në arenë dhune mes protestuesve dhe policisë, për shkak të kufizimeve që kanë imponuar autoritet për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Protesta fillimisht ishte paqësore ku mijëra qytetarë marshuan përmes qendrës së kryeqytetit belg drejt lagjes ku ndodhet selia e institucioneve të Bashkimit Europian.   Një grup protestuesish […]

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Tensionet Rusi-Ukrainë, BE kërkon sanksione të forta kundër Moskës

Pas NATO-s, Shteteve të Bashkuara dhe grupit të shtatë vendeve të industrializuara, edhe BE-ja iu bashkua zyrtarisht korit të atyre që kërkojnë sanksione të zgjeruara, ndaj Rusisë, nëse ajo do të ndërhyjë sërish në Ukrainë.   Ekziston frika se presidenti Vladimir Putin prej javësh ka udhëzuar marshimin e kontingjenteve të trupave ruse në […]

Në rast krize të sakrifikohet zona e Shengenit?

Macron kërkon që BE t’i ketë nën kontroll kufijtë e saj. Tre javë para se Franca të marrë presidencën e radhës së BE, nga Pallati Élysée vijnë kërkesa të qarta.     Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë fjalë për një mekanizëm të ri për mbrojtjen e kufijve të jashtëm në Europë. Në rast […]

Olaf Scholz – kancelari i ri i Gjermanisë

Olaf Scholz u zgjodh kancelar i nëntë i Republikës Federale të Gjermanisë. Në mesditë ai bëri betimin si kancelar në Bundestag, para Presidentes së Bundestagut, Bärbel Bass. Më parë, Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i pati dorëzuar atij në Pallatin Bellevue dokumentin e emërimit. Me këtë pushteti qeveritar kaloi nga kancelarja aktuale Angela Merkel […]

Europa të bëhet një shtet i vetëm, si SHBA: Del plani gjerman!

I emëruari për kancelar të Gjermanisë, Plaf Scholz bën thirrje për miratimin e marrëveshjes së koalicionit me Të Gjelbrit e liberalët në një kongres të posaçëm të SPD. Javën e ardhshme pritet të betohet qeveria e re gjermane. “Kjo do të jetë një qeveri me tre parti, që duan më shumë progres për Gjermaninë”, […]

Nisin protestat masive në Bruksel, qytetarët kundërshtojnë masat anti-Covid

Rrugët e Brukselit u shndërruan në arenë dhune mes protestuesve dhe policisë, për shkak të kufizimeve që kanë imponuar autoritet për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Protesta fillimisht ishte paqësore ku mijëra qytetarë marshuan përmes qendrës së kryeqytetit belg drejt lagjes ku ndodhet selia e institucioneve të Bashkimit Europian.   Një grup protestuesish […]

Europa nuk pranon propozimet e Iranit në negociatat bërthamore

Kryenegociatori dhe zëvendësministri i Jashtëm i Iranit, Ali Bagheri tha se propozimet për zgjidhjen që Teherani paraqiti në negociatat bërthamore në Vjenë nuk u pranuan nga vendet evropiane palë të marrëveshjes. Në një fjalim në televizionin shtetëror të Iranit, Bagheri dha informacione lidhur me negociatat ku u diskutua zbatimi i plotë i Marrëveshjes Bërthamore […]

Gjermani: Vaksinimi me detyrim – Rrezik radikalizimi?

Për një kohë të gjatë thuhej, se nuk do të kishte vaksinim me detyrim, po kjo nuk është më tabu me zhvillimin aktual të pandemisë. Ka shumë shqetësim për pasojat sociale të një vendimi të tillë. Protesta në fundjavë.     Infektimet në rritje dhe klinikat e mbingarkuara duket se nuk i bindin kundërshtarët […]

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara