Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Në rast krize të sakrifikohet zona e Shengenit?

  Macron kërkon që BE t’i ketë nën kontroll kufijtë e saj. Tre javë para se Franca të marrë presidencën e radhës së BE, nga Pallati Élysée vijnë kërkesa të qarta.     Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë fjalë për një mekanizëm të ri për mbrojtjen e kufijve të jashtëm në Europë. Në rast […]

Europa të bëhet një shtet i vetëm, si SHBA: Del plani gjerman!

  I emëruari për kancelar të Gjermanisë, Plaf Scholz bën thirrje për miratimin e marrëveshjes së koalicionit me Të Gjelbrit e liberalët në një kongres të posaçëm të SPD. Javën e ardhshme pritet të betohet qeveria e re gjermane. “Kjo do të jetë një qeveri me tre parti, që duan më shumë progres për Gjermaninë”, […]

Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

  Një reformë drejtësie e nxitur nga partia nacional-konservatore, PiS dhe kërcënimi i daljes nga BE kanë shkaktuar protesta në mbarë [...]

Vendet e BE kërkojnë fonde për ndërtimin e mureve të emigracionit

  Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve [...]

Polonia, hapi i parë drejt largimit nga BE?

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.   Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin […]

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Në rast krize të sakrifikohet zona e Shengenit?

Macron kërkon që BE t’i ketë nën kontroll kufijtë e saj. Tre javë para se Franca të marrë presidencën e radhës së BE, nga Pallati Élysée vijnë kërkesa të qarta.     Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë fjalë për një mekanizëm të ri për mbrojtjen e kufijve të jashtëm në Europë. Në rast […]

Europa të bëhet një shtet i vetëm, si SHBA: Del plani gjerman!

I emëruari për kancelar të Gjermanisë, Plaf Scholz bën thirrje për miratimin e marrëveshjes së koalicionit me Të Gjelbrit e liberalët në një kongres të posaçëm të SPD. Javën e ardhshme pritet të betohet qeveria e re gjermane. “Kjo do të jetë një qeveri me tre parti, që duan më shumë progres për Gjermaninë”, […]

Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

Një reformë drejtësie e nxitur nga partia nacional-konservatore, PiS dhe kërcënimi i daljes nga BE kanë shkaktuar protesta në mbarë Poloninë. Edhe një nobelist foli fjalë të qarta.   Aksione proteste ka pasur në 100 qytete dhe komuna të Polonisë. Më shumë se 100.000 demonstrues tremben, se politika e partisë nacional-konservatore “Ligj dhe drejtësi”, […]

Vendet e BE kërkojnë fonde për ndërtimin e mureve të emigracionit

Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve për të parandaluar migrimin e parregullt. Këto vende e përshkruan këtë masë si legjitime, duke kërkuar mbështetjen e tyre “sepse i shërben interesit të Bashkimit në tërësi”.   Dymbëdhjetë shtete anëtare […]

Polonia, hapi i parë drejt largimit nga BE?

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.   Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin […]

Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

Në momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.   Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta […]

BE mbështet Francën në grindjen për nëndetëset

Në Nju Jork, ministrat e Jashtëm të BE shprehën solidaritet të plotë me Parisin. Bisedimet tregtare me SHBA tani rrezikohen.     Në mosmarrëveshjen për partneritetin e ri të sigurisë midis Australisë, Britanisë së Madhe dhe SHBA, Bashkimi Evropian mbështeti Francën. Në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ministrat e Jashtëm […]

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara