Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Papa Françesku kritikon Evropën për krizën e emigrantëve

  Papa Françesku vizitoi të dielën një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos për të shprehur mbështetjen për ta. Ai kritikoi ashpër indiferencën e treguar nga Evropa, e cila ka përdorur fondet e përgjithshme për të ndërtuar mure për bllokimin e emigrantëve. Gjatë vizitës në një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos, Papa […]

Komunitetet fetare kundër qeverisë për kodin e familjes

  Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë i përbërë nga 5 komunitetet kryesore fetare në vend ka dalë kundër qeverisë për ndryshimin e ligjit për Kodin e Familjes.   Përmes një shkrese zyrtare, që mban datën 18 tetor 2021 dhe firmosur nga kryetari, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, Këshilli i drejtohet Komisionit të Ligjeve që ai të ftohet […]

Papa Françesku nis konsultimet për reforma në Kishën Katolike

    Papa Françesku ka nisur atë që e ka cilësuar si përpjekjen më ambicioze për reforma katolike në 60 vjetët e [...]

Imami bamirës Elvis Naçi, i shet spitalin për 850 milionë lekë Baba Mondit

  Ide e re e imamit bamirës Elvis Naçi.   Ai ka vendosur të shesë spitalin që ka në pronësi pas shumë debatesh në media [...]

Fetë në dialog – dhe së bashku kundër Coronës

Fetë janë shkaku i konflikteve. Organizata “Religions for peace” lufton kundër këtij fenomeni. Angazhimi i grave është mjaft i dukshëm. Tani përfaqësues nga e gjithë bota takohen në Gjermani për të dialoguar. “Nuk ka mizori,” thotë Alice Wairimu Nderitu, “që të mos paraprihet nga gjuha e urrejtjes. Le të veprojmë së bashku kundër gjuhës […]

​Papa me shtet që nga viti 1929

Qyteti i Vatikanit më 7 qershor të vitit 1929, bëhet shtet sovran. Territori i tij përbëhet nga një enklavë brenda qytetit të Romës.   Vatikani ka një sipërfaqe prej rreth 44 hektarësh, dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh.   Kjo e bën Vatikanin shtetin më të vogël (për nga territori dhe popullsia) i […]

Papa Françesku kritikon Evropën për krizën e emigrantëve

Papa Françesku vizitoi të dielën një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos për të shprehur mbështetjen për ta. Ai kritikoi ashpër indiferencën e treguar nga Evropa, e cila ka përdorur fondet e përgjithshme për të ndërtuar mure për bllokimin e emigrantëve. Gjatë vizitës në një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos, Papa […]

Komunitetet fetare kundër qeverisë për kodin e familjes

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë i përbërë nga 5 komunitetet kryesore fetare në vend ka dalë kundër qeverisë për ndryshimin e ligjit për Kodin e Familjes.   Përmes një shkrese zyrtare, që mban datën 18 tetor 2021 dhe firmosur nga kryetari, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, Këshilli i drejtohet Komisionit të Ligjeve që ai të ftohet […]

Papa Françesku nis konsultimet për reforma në Kishën Katolike

Papa Françesku ka nisur atë që e ka cilësuar si përpjekjen më ambicioze për reforma katolike në 60 vjetët e fundit.   Procesi dyvjeçar për t’u konsultuar me secilin prift në botë, për drejtimin e Kishës Katolike në të ardhmen, ka nisur këto ditë në Vatikan.   Disa katolikë shpresojnë se këto diskutime […]

Imami bamirës Elvis Naçi, i shet spitalin për 850 milionë lekë Baba Mondit

Ide e re e imamit bamirës Elvis Naçi.   Ai ka vendosur të shesë spitalin që ka në pronësi pas shumë debatesh në media lidhur me mënyrën e dyshimtë se si ai arriti që ta blerë dhe burimin e të ardhurave.   Naçi thotë se spitalin do t’ja shesë Kryegjyshates Boterore Bektashiane për 850 […]

Fetë në dialog – dhe së bashku kundër Coronës

Fetë janë shkaku i konflikteve. Organizata “Religions for peace” lufton kundër këtij fenomeni. Angazhimi i grave është mjaft i dukshëm. Tani përfaqësues nga e gjithë bota takohen në Gjermani për të dialoguar. “Nuk ka mizori,” thotë Alice Wairimu Nderitu, “që të mos paraprihet nga gjuha e urrejtjes. Le të veprojmë së bashku kundër gjuhës […]

Shumica e indianëve kundërshtojnë martesat ndërfetare

Shumë e indianëve e konsiderojnë veten dhe shtetin e tyre, si tolerant sa i përket fesë, mirëpo janë kundër martesave ndërfetare, ka treguar një studim i kryer nga Qendra Kërkimore Pew.   Shumica e njerëzve me besime të ndryshme në këtë shtet, kanë thënë se dhënia fund e martesave të përziera përbën “prioritet […]

Vatikani miraton vendimin që mund të çojë në shenjtërimin e ‘themeluesit’ të BE, Schuman

Papa Françesku ka miratuar një dekret që njeh ‘virtytet heroike’ të politikanit francez Robert Schuman, i njohur si ‘arkitekt’ i BE-së. Vendimi zyrtar është një nga hapat e parë që Schuman të bëhet potencialisht një shenjtor.   Schuman ka shërbyer si kryeministër, ministër i Financave dhe ministër i Jashtëm në Francën e pas […]

​Papa me shtet që nga viti 1929

Qyteti i Vatikanit më 7 qershor të vitit 1929, bëhet shtet sovran. Territori i tij përbëhet nga një enklavë brenda qytetit të Romës.   Vatikani ka një sipërfaqe prej rreth 44 hektarësh, dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh.   Kjo e bën Vatikanin shtetin më të vogël (për nga territori dhe popullsia) i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara