Albanian Profile
Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Kina mund të zbarkojë njerëz në Hënë përpara vitit 2030

    “Vendet që mund të udhëheqin në teknologjinë hapësinore kanë teknologji të avancuara në fusha të ndryshme. Nga ana tjetër, teknologjia hapësinore është diçka që mund të ushqejë teknologjitë në aspekte të tjera”, -shtoi Ye.   Vitin e kaluar, misioni i Kinës Chang’e-5 mori mostra hënore me peshë rreth 1731 gramë, të parat në […]

Wang Yaping bëhet gruaja e parë kineze që ecën në hapësirë

    Astronautja, Wang Yaping, u bë gruaja e parë kineze që eci në hapësirë pasi ajo është pjesë e një ekipi që po punon në ndërtimin e stacionit hapësinor Tiangong.   Autoritetet kineze, më 8 nëntor, thanë se 41-vjeçarja Wang dhe kolegu i saj Zhai Zhigang, 55 vjeç, dolën nga moduli për të instaluar […]

Një hap larg zbulimit të thesarit më të madh në botë, vlen 17 miliardë €

    Një ekip gjahtarësh thesaresh mund të jetë në prag të zbulimit të thesarit më të madh në botë që thuhet se vlen 17 [...]

Dashurinë në vend të mbretërisë, princesha e Japonisë nuk e mendon dy herë këtë zgjedhje

  Princesha Mako e Japonisë, ka hequr dorë nga titulli i saj mbretëror për t’u martuar me të dashurin e saj, i cili është një njeri [...]

Meteor mbi çatinë e shtëpisë… / Përfundon në krevatin e një pensionisteje në Kanada

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në kanada kur një meteorit ka përfunduar drejt e në krevatin e një gruaje. Ndërsa flinte në shtëpinë e saj, pensionistja Ruth Hamilton është zgjuar, në mesin e natës, nga një zhurmë e frikshme. Një vrimë në cati i ka treguar se nga kishte ardhur një gur gri […]

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

Kina mund të zbarkojë njerëz në Hënë përpara vitit 2030

“Vendet që mund të udhëheqin në teknologjinë hapësinore kanë teknologji të avancuara në fusha të ndryshme. Nga ana tjetër, teknologjia hapësinore është diçka që mund të ushqejë teknologjitë në aspekte të tjera”, -shtoi Ye.   Vitin e kaluar, misioni i Kinës Chang’e-5 mori mostra hënore me peshë rreth 1731 gramë, të parat në […]

Wang Yaping bëhet gruaja e parë kineze që ecën në hapësirë

Astronautja, Wang Yaping, u bë gruaja e parë kineze që eci në hapësirë pasi ajo është pjesë e një ekipi që po punon në ndërtimin e stacionit hapësinor Tiangong.   Autoritetet kineze, më 8 nëntor, thanë se 41-vjeçarja Wang dhe kolegu i saj Zhai Zhigang, 55 vjeç, dolën nga moduli për të instaluar […]

Një hap larg zbulimit të thesarit më të madh në botë, vlen 17 miliardë €

Një ekip gjahtarësh thesaresh mund të jetë në prag të zbulimit të thesarit më të madh në botë që thuhet se vlen 17 miliardë euro. Ekipi i njohur si “Tempulli i Dymbëdhjetë” është duke kërkuar në Finlandë që nga viti 1987 për atë që njihet si “Lemminkainen Hoard” i cili përbëhet nga ar, […]

Dashurinë në vend të mbretërisë, princesha e Japonisë nuk e mendon dy herë këtë zgjedhje

Princesha Mako e Japonisë, ka hequr dorë nga titulli i saj mbretëror për t’u martuar me të dashurin e saj, i cili është një njeri i zakonshëm. Në lidhje me këtë ngjarje opinioni publik ka reaguar ashpër. Mako, 30 vjeç, vajza më e madhe e princit Fumihito dhe mbesa e perandorit në fuqi Naruhito, […]

Meteor mbi çatinë e shtëpisë… / Përfundon në krevatin e një pensionisteje në Kanada

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në kanada kur një meteorit ka përfunduar drejt e në krevatin e një gruaje. Ndërsa flinte në shtëpinë e saj, pensionistja Ruth Hamilton është zgjuar, në mesin e natës, nga një zhurmë e frikshme. Një vrimë në cati i ka treguar se nga kishte ardhur një gur gri […]

NOMA i shqiptarit Rene Redzepi zgjidhet restoranti më i mirë në botë

NOMA, restoranti i shqiptarit nga Tetova Rene Redzepi është zgjedhur restoranti më i mirë në botë për vitin 2021. Restoranti që ndodhet në Kopenhagë të Danimarkës u vlerësua me çmim të parë në mesin e 50 restoranteve më të mira në botë. NOMA kishte qenë në majë të klasifikimeve edhe më herët në […]

Ku shkojnë të sapomartuarit për muajin e mjaltit mes pandemisë?

Nuk ka më Paris, Romë, apo Amerikë Latine. Gjatë pandemisë, udhëtimi për amerikanët drejt destinacioneve më popullore për muajin e mjaltit u bë i vështirë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Valentina Vasileva, njofton për destinacionet e reja se ku shkojnë çiftet e sapormartuara.     Tay dhe Liza Britova u martuan në janar […]

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara