Albanian Profile
Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

  Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

    Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe [...]

Opozita në Mal të Zi heq dorë nga rrëzimi i qeverisë

  Partitë opozitare në Mal të Zi hoqën dorë nga iniciativa për të votuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Zdravko [...]

Danimarka pret të marrë me qira 300 qeli burgu në Kosovë

Në Kosovë, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, konfirmoi të enjten se ka një marrëveshje në parim me Danimarkën për t’i dhënë hapësira për 300 të burgosur, të cilët pas vuajtjes së dënimit do të dëboheshin nga Danimarka. Qeveria daneze tha se projekti synon të lehtësojë mbipopullimin e burgjeve që është rritur për 19 për […]

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.   Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin […]

Opozita në Mal të Zi heq dorë nga rrëzimi i qeverisë

Partitë opozitare në Mal të Zi hoqën dorë nga iniciativa për të votuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Zdravko Krivokapiq. Opozita gjatë tërë kohës pohonte se për këtë iniciativë ka 41 deputetë nga 81 sa numëron Parlamenti i Malit të Zi, por siç duket nuk ia doli të sigurojë një votë nga partitë në pushtet, […]

Danimarka pret të marrë me qira 300 qeli burgu në Kosovë

Në Kosovë, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, konfirmoi të enjten se ka një marrëveshje në parim me Danimarkën për t’i dhënë hapësira për 300 të burgosur, të cilët pas vuajtjes së dënimit do të dëboheshin nga Danimarka. Qeveria daneze tha se projekti synon të lehtësojë mbipopullimin e burgjeve që është rritur për 19 për […]

Britania e Madhe e shqetësuar me tensionet në Ballkanin Perëndimor

Britania e Madhe u bëri thirrje të hënën përfaqësuesve të Ballkanit Perëndimor të refuzojnë gjuhën e urrejtjes dhe të punojnë me komunitetit ndërkombëtar, për të ruajtur paqen dhe qëndrueshmërinë në rajon.   Këto komente u bënë pas një takimi të shefes së diplomacisë britanike, Liz Truss me ministrat e Jashtëm të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, […]

Serbia hapi katër kapituj në negociatat me BE-në

Serbia hodhi të martën një hap të rëndësishëm përpara në përpjekjet e saj për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, duke hapur bisedimet për një sërë politikash të lidhura me mjedisin, por Beogradi u paralajmërua se përparimi në rrugën e tij evropiane ende varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.   Vendet që duan […]

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara