Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

    Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.   Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin […]

Danimarka pret të marrë me qira 300 qeli burgu në Kosovë

  Në Kosovë, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, konfirmoi të enjten se ka një marrëveshje në parim me Danimarkën për t’i dhënë hapësira për 300 të burgosur, të cilët pas vuajtjes së dënimit do të dëboheshin nga Danimarka. Qeveria daneze tha se projekti synon të lehtësojë mbipopullimin e burgjeve që është rritur për 19 për […]

BE dhe Kosova përplasen për Asociacionin

    I ngarkuari i BE për politikën e jashtme, Borrell i kërkoi kryeministrit Kurti të zbatojë Marrëveshjen për Asociacionin e [...]

Kosova feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

  Edhe në Kosovë me veprimtari të shumta kulturore e artistike po kremtohet 109 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, ku 28 nëntori [...]

Ç’po ndodh në Kosovë, ambasadat paralajmërojnë stafin të shmangin praninë në qendrat tregtare, ka rrezik për sulm

Disa ambasada të huaja në Kosovë u kanë dërguar një e-mail të brendshëm stafit të tyre, që të evitojnë turmat dhe qendrat e mëdha tregtare nëpër qytetet e Kosovës, pasi ka rrezik për një sulm.   Në këtë e-mail që e ka parë Albanian Post, thuhet se bëhet fjalë për “një sulmues të […]

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Presidentja Osmani kërkon shtimin e angazhimit amerikan dhe evropian kundër ndikimit rus

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.   Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin […]

Danimarka pret të marrë me qira 300 qeli burgu në Kosovë

Në Kosovë, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, konfirmoi të enjten se ka një marrëveshje në parim me Danimarkën për t’i dhënë hapësira për 300 të burgosur, të cilët pas vuajtjes së dënimit do të dëboheshin nga Danimarka. Qeveria daneze tha se projekti synon të lehtësojë mbipopullimin e burgjeve që është rritur për 19 për […]

BE dhe Kosova përplasen për Asociacionin

I ngarkuari i BE për politikën e jashtme, Borrell i kërkoi kryeministrit Kurti të zbatojë Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Kurti përgjigjet,se Asociacioni nuk ka kaluar testin e kushtetutës.     Çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe përplasi në Bruksel, kreun e politikës së jashtme të BE-së, Josep […]

Kosova feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Edhe në Kosovë me veprimtari të shumta kulturore e artistike po kremtohet 109 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, ku 28 nëntori tradicionalisht është kremtuar si ditë e flamurit kombëtar shqiptar. Udhëheqësit politik të Kosovës në përgëzimet e tyre vlerësojnë se festa e flamurit është një prej vlerave më të mëdha të kombit shqiptar dhe […]

Ç’po ndodh në Kosovë, ambasadat paralajmërojnë stafin të shmangin praninë në qendrat tregtare, ka rrezik për sulm

Disa ambasada të huaja në Kosovë u kanë dërguar një e-mail të brendshëm stafit të tyre, që të evitojnë turmat dhe qendrat e mëdha tregtare nëpër qytetet e Kosovës, pasi ka rrezik për një sulm.   Në këtë e-mail që e ka parë Albanian Post, thuhet se bëhet fjalë për “një sulmues të […]

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Senati amerikan konfirmoi diplomatin Jeffrey Hovenier për të shërbyer në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Z. Hovenier, një diplomat karriere, u emërua në për këtë post në muajin korrik nga presidenti Joe Biden.   Ai ka shërbyer së fundmi si zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ankara të […]

Kosovë – Fryma ndëshkuese në zgjedhjet lokale

Rezultati i zgjedhjeve të fundit lokale në Kosovë, reflekton frymën e ndëshkimit të partive përmes votës së qytetarëve, por edhe të vlerësimit të kandidatëve në mënyrë individuale nëpër komunat e caktuara, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Agon Maliqi.   Partitë opozitare të nivelit qendror, në zgjedhjet lokale të fundit në Kosovë, […]

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara