Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

“Bërbili” – Thesari muzikor i Arbëreshëve të Kroacisë

  Arberëshët e Kroacisë janë pak të njohur, po ata ruajnë në Zarë një thesar muzikor, që e zbuluan studiueset Dina Bušić e Melita Ivković. Këngët e vjetra arbëreshe janë ura lidhëse brenda trashëgimisë kulturore europiane. Një muzikologe e re nis një hulumtim në kuadër të studimeve në Akademinë e Muzikës në Zagreb në vitin […]

Kroacia hap urën e re që bashkon territorin e saj

  Me fishekzjarrë, valle e këngë, të mërkurën në mesnatë Kroaci u hap ura që lidh dy zona të bregdetit kroat, që ndahen nga një pjesë e vogël e territorit të Bosnje e Hercegovinës.   Një korporatë kineze fitoi në vitin 2018 në konkurrencën ndërkombëtare për ndërtimin e urës prej 2.4 kilometrash.   Ura që […]

Një bust për Nënë Terezën në Kroaci

  Një bust për të vlerësuar figurën e shenjtë të Nënë Terezës do të vendoset në Osijek, Kroaci.   Deputetja shqiptare [...]

Në kampin e Jasenovacit përkujtohet “periudha tragjike në historinë e Kroacisë”

    Zyrtarë kroatë, liderë të komuniteteve serbe, rome dhe hebreje të vendit dhe antifashistë përkujtuan viktimat e kampit të [...]

Tërmet me magnitudë 6.4 rihter godet Kroacinë

Një termet me magnitudë 6.4 rihter goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë lënduar. Filmimet tregojnë njerëz që shpëtohen nga rrënojat pranë epiqendrës së tërmetit.   Qendra Gjermane për Kërkime Gjeoshkencore (GFZ) thotë se termeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash. Kanali televiziv N1 njoftoi se epiqendra ishte […]

Anulohet takimi i majit midis BE dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që është dashur të mbahet më 7 maj në Zagreb, është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit.   Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia, tha të mërkurën se data e re dhe mënyra e mbajtjes së samitit do të dakordohen më vonë, varësisht situatës. […]

“Bërbili” – Thesari muzikor i Arbëreshëve të Kroacisë

Arberëshët e Kroacisë janë pak të njohur, po ata ruajnë në Zarë një thesar muzikor, që e zbuluan studiueset Dina Bušić e Melita Ivković. Këngët e vjetra arbëreshe janë ura lidhëse brenda trashëgimisë kulturore europiane. Një muzikologe e re nis një hulumtim në kuadër të studimeve në Akademinë e Muzikës në Zagreb në vitin […]

Kroacia hap urën e re që bashkon territorin e saj

Me fishekzjarrë, valle e këngë, të mërkurën në mesnatë Kroaci u hap ura që lidh dy zona të bregdetit kroat, që ndahen nga një pjesë e vogël e territorit të Bosnje e Hercegovinës.   Një korporatë kineze fitoi në vitin 2018 në konkurrencën ndërkombëtare për ndërtimin e urës prej 2.4 kilometrash.   Ura që […]

Një bust për Nënë Terezën në Kroaci

Një bust për të vlerësuar figurën e shenjtë të Nënë Terezës do të vendoset në Osijek, Kroaci.   Deputetja shqiptare në parlamentin kroat Ermina Lekaj Prljaskaj së bashku me anëtarët e komunitetit shqiptar të Osijek, qarkut Baranja, kanë vizituar shëtitoren e këtij qyteti ku do të ndërtohet monumenti i Nënë Terezës.   Lajmin e […]

Në kampin e Jasenovacit përkujtohet “periudha tragjike në historinë e Kroacisë”

  Zyrtarë kroatë, liderë të komuniteteve serbe, rome dhe hebreje të vendit dhe antifashistë përkujtuan viktimat e kampit të përqendrimit të kohës së Luftës së Dytë Botërore të drejtuar nga ustashët në Jasenovac.   Kryeministri Andrej Plenkoviç tha në përkujtimoren e përvitshme në Jasenovac të enjten se Shteti i Pavarur i Kroacisë, NDH, një […]

Tërmet me magnitudë 6.4 rihter godet Kroacinë

Një termet me magnitudë 6.4 rihter goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë lënduar. Filmimet tregojnë njerëz që shpëtohen nga rrënojat pranë epiqendrës së tërmetit.   Qendra Gjermane për Kërkime Gjeoshkencore (GFZ) thotë se termeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash. Kanali televiziv N1 njoftoi se epiqendra ishte […]

Për shkak të humbjeve të mëdha në turizëm, Kroacia do të padisë Hollandën

Sektori kroat i turizmit po shqyrton një padi kundër Hollandës lidhur me vendimin e vendit për të përfshirë Kroacinë në listën e vendeve me rrezik.   Supozohet se për shkak të një vendimi të tillë, turizmi kroat pësoi humbje në disa dhjetëra miliona euro, shkruan Poslovni dnevnik. Për sektorin e turizmit, ky vendim i […]

Presidenti kroat shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik

Presidenti kroat, Zoran Millanoviq ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik.   Njoftimi i tij të mërkurën ka ardhur dy ditë pas shpërndarjes së parlamentit në Kroaci.   Komisioni Shtetëror për Zgjedhje, bashkë me Institutin Kroat për Shëndetësi Publike do të vendosin sesi do të mbahen zgjedhjet në kohën e pandemisë me […]

Anulohet takimi i majit midis BE dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që është dashur të mbahet më 7 maj në Zagreb, është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit.   Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia, tha të mërkurën se data e re dhe mënyra e mbajtjes së samitit do të dakordohen më vonë, varësisht situatës. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara