Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Zgjedhjet në Rumani – E ç’të votoj? Asgjë nuk ndryshon!

  Në Rumani, 30 vjet pas rënies së komunizmit ende shumë njerëz presin për zgjidhje sociale kundër varfërisë. Të dielën (06.12) rumunët votuan për parlamentin e ri. Luftimi i varfërisë nuk ishte temë e fushatës zgjedhore.   Gati 6 milionë rumunë, rreth një e treta e popullsisë së mbetur në vend, janë të prekur nga […]

Samiti i Sofjes nuk ndryshon pozicionin bullgar ndaj Shkupit

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, të martën është takuar në Sofje dhe kryeministrin bullgar, Bojko Borisov, në përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme për çështjet e hapura mes dy vendeve, pavarësisht se Bullgaria veçse ka njoftuar Bashkimin Evropian se nuk pranon kornizën negociuese me Maqedoninë e Veriut.   Pala bullgare […]

Tragjedi në Rumani, bie zjarr në një spital Covid, vdesin 10 pacientë plagosen mjekë e infermierë

  Një zjarr i rënë në një spital që trajton pacientë COVID-19 në Rumaninë verilindore vrau 10 pacientë si dhe plagosi mjekë dhe [...]

Bukureshti mbyll shkollat për shkak të rritjes së rasteve të Covid-19

  Bukureshti mbylli shkollat ​​të martën, duke kaluar në mësimin online për të paktën dy javët e ardhshme, pasi kryeqyteti [...]

Tërmeti i zgjedhjeve lokale në Bukuresht

Ndryshimi i ligjit zgjedhor në Rumani bëri që në zgjedhjet lokale të së dielës të humbisnin politikanët që mendonin, se e kishin ndryshuar atë në favor të tyre. Postkomunistët e PSD-së pësuan humbje të ndjeshme.   Në zgjedhjet lokale në Rumani të zhvilluara të dielën (28.09) liberalët qeverisës të PNL dhe aleanca qytetare, USR […]

Dhjetë foshnja në një spital të Rumanisë infektohen me koronavirus

Një njësi e maternitetit në qytetin Timisoara të Rumanisë është duke u hetuar, pasi dhjetë foshnja kanë dalë pozitive në testet për koronavirus. Dyshohet se foshnjat e kanë marrë sëmundjen nga stafi mjekësor. “Nënat kanë dalë negative, ndërsa foshnjat pozitive. Duhet t’i rishikojmë kontaktet e tyre me stafin mjekësor”, tha ministri rumun i Shëndetësisë, Nelu […]

Zgjedhjet në Rumani – E ç’të votoj? Asgjë nuk ndryshon!

Në Rumani, 30 vjet pas rënies së komunizmit ende shumë njerëz presin për zgjidhje sociale kundër varfërisë. Të dielën (06.12) rumunët votuan për parlamentin e ri. Luftimi i varfërisë nuk ishte temë e fushatës zgjedhore.   Gati 6 milionë rumunë, rreth një e treta e popullsisë së mbetur në vend, janë të prekur nga […]

Samiti i Sofjes nuk ndryshon pozicionin bullgar ndaj Shkupit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, të martën është takuar në Sofje dhe kryeministrin bullgar, Bojko Borisov, në përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme për çështjet e hapura mes dy vendeve, pavarësisht se Bullgaria veçse ka njoftuar Bashkimin Evropian se nuk pranon kornizën negociuese me Maqedoninë e Veriut.   Pala bullgare […]

Tragjedi në Rumani, bie zjarr në një spital Covid, vdesin 10 pacientë plagosen mjekë e infermierë

Një zjarr i rënë në një spital që trajton pacientë COVID-19 në Rumaninë verilindore vrau 10 pacientë si dhe plagosi mjekë dhe infermierë.   Flakët ranë rreth orës 18.30 të së dielës, në krahun ku ishin shtruar 17 pacientë me Covid-19. Të vdekurit ishin të gjithë pacientë të intubuar.   Mjeku kujdestar, i cili […]

Bukureshti mbyll shkollat për shkak të rritjes së rasteve të Covid-19

Bukureshti mbylli shkollat ​​të martën, duke kaluar në mësimin online për të paktën dy javët e ardhshme, pasi kryeqyteti regjistroi më shumë se tre raste të koronavirusit për 1,000 banorë gjatë dy javëve të mëparshme.   Kjo ishte vija e kuqe që zyrtarët kishin dhënë për vendosjen e masave më të rrepta, duke përfshirë […]

Tërmeti i zgjedhjeve lokale në Bukuresht

Ndryshimi i ligjit zgjedhor në Rumani bëri që në zgjedhjet lokale të së dielës të humbisnin politikanët që mendonin, se e kishin ndryshuar atë në favor të tyre. Postkomunistët e PSD-së pësuan humbje të ndjeshme.   Në zgjedhjet lokale në Rumani të zhvilluara të dielën (28.09) liberalët qeverisës të PNL dhe aleanca qytetare, USR […]

Rumania mban zgjedhjet lokale

Vendvotimet në Rumani janë hapur dhe qytetarët po votojnë për zgjedhjet lokale. Këto zgjedhje po shihen si test për qeverinë e vendit, e cila është qeveri e pakicës. Rreth 19 qytetarë me të drejtë vote po votojnë për të zgjedhur zyrtarët lokalë, presidentët e këshillave dhe kryetarët e komunave. Nga këto zgjedhje pritet që […]

25 për qind e të infektuarve në Rumani janë punonjës shëndetësorë

25 për qind prej gjithsej 4 800 rumunësh të infektuar me Covid-19, janë punonjës shëndetësorë, bëri të ditur Federata Rumune e Solidaritetit Shëndetësor. Para dy ditësh u shpall viktima e parë nga personeli mjekësor – një nëpunës i Qendrës për Ndihmë Urgjente në qytetin Suceava. Duke e krahasuar situatën në Rumani me atë në Bullgari, e […]

Dhjetë foshnja në një spital të Rumanisë infektohen me koronavirus

Një njësi e maternitetit në qytetin Timisoara të Rumanisë është duke u hetuar, pasi dhjetë foshnja kanë dalë pozitive në testet për koronavirus. Dyshohet se foshnjat e kanë marrë sëmundjen nga stafi mjekësor. “Nënat kanë dalë negative, ndërsa foshnjat pozitive. Duhet t’i rishikojmë kontaktet e tyre me stafin mjekësor”, tha ministri rumun i Shëndetësisë, Nelu […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara