Albanian Profile
Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

  Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Serbia hapi katër kapituj në negociatat me BE-në

    Serbia hodhi të martën një hap të rëndësishëm përpara në përpjekjet e saj për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, duke hapur bisedimet për një sërë politikash të lidhura me mjedisin, por Beogradi u paralajmërua se përparimi në rrugën e tij evropiane ende varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.   Vendet që duan […]

Serbia rifillon blerjen e armëve nga Rusia

    Dy vjet pasi u paralajmërua se Serbia do të ndërpresë furnizimin me armë, zyrtarët janë duke kontraktuar dërgesa të reja [...]

Kush është serbi i lindur në Prishtinë që po organizon protestat kundër Vuçiç

  Të shtunën janë organizuar protesta gjithandej në Serbi kunder regjimit të Aleksandar Vuçiç. Në fakt protestuesit po kërkojnë nga [...]

Putini i ofron gaz të lirë Serbisë dhe mbështetje për Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të enjten se Moska do të vazhdojë t’i ofrojë gaz natyror Serbisë me kushte të favorshme dhe se një kontratë e re furnizimi do të nënshkruhet së shpejti për të zëvendësuar kontratën aktuale që skadon në fund të vitit.   Ai i bëri këto komente në rezidencën e […]

Parlamenti serb refuzon të diskutojë rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Deputetët në parlamentin serb të martën votuan kundër debatimit të tre rezolutave të propozuara në lidhje me luftërat e viteve 1990 në ish-Jugosllavi.   Propozimi i parë i pasuksesshëm, për një rezolutë për të dënuar gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica, u parashtrua nga gjashtë deputetë të grupit parlamentar të Luginës së Bashkuar-SDA Sanxhak, i […]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Serbia hapi katër kapituj në negociatat me BE-në

Serbia hodhi të martën një hap të rëndësishëm përpara në përpjekjet e saj për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, duke hapur bisedimet për një sërë politikash të lidhura me mjedisin, por Beogradi u paralajmërua se përparimi në rrugën e tij evropiane ende varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.   Vendet që duan […]

Serbia rifillon blerjen e armëve nga Rusia

Dy vjet pasi u paralajmërua se Serbia do të ndërpresë furnizimin me armë, zyrtarët janë duke kontraktuar dërgesa të reja nga Rusia.   Këto marrëveshje vijnë në kohën kur të gjithë sytë janë të drejtuar nga Moska dhe tensionet në kufi me Ukrainën, por edhe pas disa paralajmërimeve të Perëndimit për bashkëpunimin ushtarak […]

Kush është serbi i lindur në Prishtinë që po organizon protestat kundër Vuçiç

Të shtunën janë organizuar protesta gjithandej në Serbi kunder regjimit të Aleksandar Vuçiç. Në fakt protestuesit po kërkojnë nga Vuçiç që te shfuqizojë ligjin për referendumin në Serbi që e ka nënshkruar së voni dhe ligjin për eksproprijim të pronës me të cilin u mundësohet një kompanisë multinacionale anglo australiane Rio Tinto që të […]

Putini i ofron gaz të lirë Serbisë dhe mbështetje për Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të enjten se Moska do të vazhdojë t’i ofrojë gaz natyror Serbisë me kushte të favorshme dhe se një kontratë e re furnizimi do të nënshkruhet së shpejti për të zëvendësuar kontratën aktuale që skadon në fund të vitit.   Ai i bëri këto komente në rezidencën e […]

Protestë në Beograd kundër muralit kushtuar Mlladiçit

Disa organizata joqeveritare, aktivistë të të drejtave të njeriut dhe qytetarë protestuan të shtunën, më 13 nëntor në Beograd, duke kërkuar heqjen e një murali kushtuar kriminelit të dënuar të luftës Ratko Mlladiq, që është vendosur në një fasadë në qendër të kryeqytetit serb.   Protesta “Murali duhet të rrëzohet”, që u mbajt […]

Bërnabiç thotë se ishte planifikuar vrasja e Vuçiçit

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se ka pasur një plan për vrasjen e presidentit të këtij shteti, Aleksandar Vuçiç. Siç tha Bërbaniç, vrasja ishte planifikuar të ndodhte gjatë zbulimit të monumentit të Stefan Nemanjës, që u bë më 27 janar të këtij viti në Beograd.   “(Vrasja) Është planifikuar prej kohësh dhe […]

Parlamenti serb refuzon të diskutojë rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Deputetët në parlamentin serb të martën votuan kundër debatimit të tre rezolutave të propozuara në lidhje me luftërat e viteve 1990 në ish-Jugosllavi.   Propozimi i parë i pasuksesshëm, për një rezolutë për të dënuar gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica, u parashtrua nga gjashtë deputetë të grupit parlamentar të Luginës së Bashkuar-SDA Sanxhak, i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara