Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

    Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

Votimi në KE për rastin e aktivistit të burgosur, Shqipëria nuk i del dot kundër Erdoganit

  Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës sot ka nisur një proces kundër Turqisë pasi akuzohen për moszbatimin e një vendimi të Gjykatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, në lidhje me burgosjen e biznesmenit dhe liderit të shoqërisë civile, Osman Kavala, ndryshe do të përballen me sanksione. Por nëse i hedh një sy […]

Turqia në kolaps ekonomik, Erdogan urdhëron që të hetohet rënia e lirës

    Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka urdhëruar një hetim mbi manipulimet e mundshme të monedhës, teksa lira turke [...]

Inflacioni godet rëndë njerëzit në Turqi

    Banorët në Turqi po ankohen për rritjen e madhe të çmimeve të ushqimit dhe produkteve tjera thelbësore. Norma zyrtare e [...]

Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

Presidenti turk iu kundërvu apeleve të Perëndimit për lirimin e intelektualit Kavala duke dashur ta shfrytëzojë situatën për politikën e brendshme. Ai kërcënoi me dëbim ambsadorët. Por tani e tërhoqi vendimin.   Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan e tërhoqi deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve perëndimorë.Erdogan tha në Ankara, se „ambasadorët janë […]

Erdoğan: Turqia do të përfundojë njësinë e parë të centralit bërthamor deri në maj 2023

Turqia dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e centralit bërthamor Akkuyu më 12 maj të vitit 2010     Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se njësia e parë e centralit bërthamor Akkuyu do të përfundojë deri në muajin maj të vitit 2023, raporton Anadolu Agency (AA).   Duke folur në një ceremoni […]

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

Votimi në KE për rastin e aktivistit të burgosur, Shqipëria nuk i del dot kundër Erdoganit

Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës sot ka nisur një proces kundër Turqisë pasi akuzohen për moszbatimin e një vendimi të Gjykatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, në lidhje me burgosjen e biznesmenit dhe liderit të shoqërisë civile, Osman Kavala, ndryshe do të përballen me sanksione. Por nëse i hedh një sy […]

Turqia në kolaps ekonomik, Erdogan urdhëron që të hetohet rënia e lirës

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka urdhëruar një hetim mbi manipulimet e mundshme të monedhës, teksa lira turke ka shënuar rekordin më të ulët kundrejt dollarit gjatë kësaj jave.   Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu raporti se Erdogan ka kërkuar nga Këshilli Mbikëqyrës Shtetëror – një agjenci e auditimit që i raporton […]

Inflacioni godet rëndë njerëzit në Turqi

Banorët në Turqi po ankohen për rritjen e madhe të çmimeve të ushqimit dhe produkteve tjera thelbësore. Norma zyrtare e inflacionit vjetor është gati 20 për qind, por sipas ekspertëve të pavarur, shifra e vërtetë është pothujajse 50 për qind. Inflacioni është një shqetësim global, por ekonomistët thonë se në rastin e Turqisë […]

Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

Presidenti turk iu kundërvu apeleve të Perëndimit për lirimin e intelektualit Kavala duke dashur ta shfrytëzojë situatën për politikën e brendshme. Ai kërcënoi me dëbim ambsadorët. Por tani e tërhoqi vendimin.   Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan e tërhoqi deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve perëndimorë.Erdogan tha në Ankara, se „ambasadorët janë […]

Gazetarët kundërshtojnë pretendimet e Erdoganit se media në Turqi është e lirë

Presidenti i Turqisë ka hedhur poshtë kritikat për gjendjen e lirisë së medias në vend, duke i thënë një rrjeti televiziv amerikan se vendi gëzon “liri të gjera”.   Por komentet e tij për televizionin CBS vijnë ndërkohë që disa gazetarë turq po përballen me padi.   Një prej tyre – gazetari dhe […]

Turqia ka arritur një prag kritik duke realizuar një për qind të pjesës në eksportet botërore

Erdoğan: Turqia ka arritur një prag kritik duke realizuar një për qind të pjesës në eksportet botërore. Qëllimi ynë është që të rrisim numrin e eksportuesve tanë në 150.000 dhe më pas në 300.000. Këtë vit kemi realizuar eksportin më të madh në historinë e Turqisë në nivelin gjashtëmujor dhe atë vjetor. Eksporti ynë vjetor […]

Erdoğan: Turqia do të përfundojë njësinë e parë të centralit bërthamor deri në maj 2023

Turqia dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e centralit bërthamor Akkuyu më 12 maj të vitit 2010     Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se njësia e parë e centralit bërthamor Akkuyu do të përfundojë deri në muajin maj të vitit 2023, raporton Anadolu Agency (AA).   Duke folur në një ceremoni […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara