Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

Gazetarët të pambrojtur dhe kufizimet e lirisë së shtypit, në një tryezë me BE-në

  Në Tiranë, përfaqësues të gazetarëve diskutuan sot në një tryezë me diplomatë të Bashkimit Europian mbi rreziqet dhe presionet në punën e tyre. Gazetarët pohuan se janë të pambrojtur gjatë veprimtarisë së tyre dhe se kufizimet e shumta prej autoriteteve nxitin auto-censurën. Komisioni Europian theksoi në raportin vjetor se në Shqipëri ekzistojnë ende sulmet […]

Habit ambasadori turk në Tiranë: Osmanët erdhën për të mbrojtur shqiptarët

    Ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale deklarata e ambasadorit të Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yörük gjatë një aktiviteti në Universitetin e Shkodrës.   Duke folur për marrëdhëniet mes dy vendeve, ambasadori turk ka deklaruar se “osmanët erdhën në Ballkan për të mbrojtur trojet shqiptare”. Gjatë deklaratës së tij me plot […]

Zhvarrimet e kundërshtarëve të diktaturës, vazhdojnë debatet për procedurat

    Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Europian organizoi sot një konferencë mbi gjetjen e mijëra personave të zhdukur [...]

ATP e bllokuar nga Kushtetuesja, por paditë rriten

  Ndërsa aktiviteti I Agjencisë së Trajtimit të Pronave është bllokuar që nga shkurti I këtij viti me vendim të Gjykatës [...]

Shifra të frikshme/ 3212 aksidente nga janari deri në nëntor të këtij viti, 165 jetë të humbura

Aksidentet rrugore janë shndërruar një tjetër vrasës i shqiptarëve, të cilët për shkak të shpejtësisë së madhe, mos respektimit të rregullave të qarkullimit kanë shkaktuar 165 humbje jete gjatë vitit 2021. Autoambulancat e qendrës kombëtare të urgjencave, të cilat shkojnë në vendngjarje për të dhënë ndihmën e parë, raportojnë në kohë reale për numrin […]

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

Gazetarët të pambrojtur dhe kufizimet e lirisë së shtypit, në një tryezë me BE-në

Në Tiranë, përfaqësues të gazetarëve diskutuan sot në një tryezë me diplomatë të Bashkimit Europian mbi rreziqet dhe presionet në punën e tyre. Gazetarët pohuan se janë të pambrojtur gjatë veprimtarisë së tyre dhe se kufizimet e shumta prej autoriteteve nxitin auto-censurën. Komisioni Europian theksoi në raportin vjetor se në Shqipëri ekzistojnë ende sulmet […]

Habit ambasadori turk në Tiranë: Osmanët erdhën për të mbrojtur shqiptarët

Ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale deklarata e ambasadorit të Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yörük gjatë një aktiviteti në Universitetin e Shkodrës.   Duke folur për marrëdhëniet mes dy vendeve, ambasadori turk ka deklaruar se “osmanët erdhën në Ballkan për të mbrojtur trojet shqiptare”. Gjatë deklaratës së tij me plot […]

Zhvarrimet e kundërshtarëve të diktaturës, vazhdojnë debatet për procedurat

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Europian organizoi sot një konferencë mbi gjetjen e mijëra personave të zhdukur dhunshëm gjatë diktaturës komuniste, një proces ky, që ende nuk ka nisur në për varret masive, shumica të panjohura.   Ky takim është një tjetër përpjekje për të koordinuar veprimtarinë e disa institucioneve në kërkimin e […]

ATP e bllokuar nga Kushtetuesja, por paditë rriten

Ndërsa aktiviteti I Agjencisë së Trajtimit të Pronave është bllokuar që nga shkurti I këtij viti me vendim të Gjykatës Kushtetuese, paditë kundër saj janë I vetmi tregues që shënon ecuri normale. Vetëm në muajt shtator dhe tetor janë depozituar kundër saj 144 padi nëpër gjykatat e gjithë vendit. Vetë agjencia raporton se për […]

Shifra të frikshme/ 3212 aksidente nga janari deri në nëntor të këtij viti, 165 jetë të humbura

Aksidentet rrugore janë shndërruar një tjetër vrasës i shqiptarëve, të cilët për shkak të shpejtësisë së madhe, mos respektimit të rregullave të qarkullimit kanë shkaktuar 165 humbje jete gjatë vitit 2021. Autoambulancat e qendrës kombëtare të urgjencave, të cilat shkojnë në vendngjarje për të dhënë ndihmën e parë, raportojnë në kohë reale për numrin […]

Tirana feston Hanukkhah, festivalin e dritave të hebrenjve

Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht këtë vit në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.   Kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili së bashku me kryetarin e komunitetit hebre, Amos Dojaka dhe ambasadorin e […]

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara