Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Tirana feston Hanukkhah, festivalin e dritave të hebrenjve

    Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht këtë vit në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.   Kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili së bashku me kryetarin e komunitetit hebre, Amos Dojaka dhe ambasadorin e […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

    Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

A e dini se Kodiku i Korçës nr. 93 është ekzemplar unik në botë?

  Kodiku ruhet në Arkivin Qendror Shtetëror, në Fondin "Kodikët e Shqipërisë", Dosja 93. I përket shek. X dhe përmban tekstin e [...]

Komuniteti bektashi feston Ditën e Ashures

  Kjo është një ditë e rëndësishme për të gjithë besimtarët bektashinj. Dita e Ashures cilësohet si dita e martirizimit të Imam [...]

Çelet pelegrinazhi bektashi në Prishtë të Skraparit

Në fshatin historik të Prishtës në Skrapar komuniteti vendas, besimtarë të shumtë bektashi nga Shqipëria dhe bota, çelën zyrtarisht nisjen e pelegrinazhit të madh për vitin 2021 Prishtë – Tomor. Kjo është një traditë e cila vitet e fundit po ringjallet fuqishëm prej banorëvë të larguar dhe atyre që sot jetojnë në Prishtë.  […]

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Tirana feston Hanukkhah, festivalin e dritave të hebrenjve

Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht këtë vit në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.   Kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili së bashku me kryetarin e komunitetit hebre, Amos Dojaka dhe ambasadorin e […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

A e dini se Kodiku i Korçës nr. 93 është ekzemplar unik në botë?

Kodiku ruhet në Arkivin Qendror Shtetëror, në Fondin “Kodikët e Shqipërisë”, Dosja 93. I përket shek. X dhe përmban tekstin e katër Ungjijve. Përbëhet nga 308 fletë pergamene me përmasa 153 x 120 mm. Teksti i katër ungjijve është i shkruar në gjuhën greke në pergamenë të hollë, të punuar mirë, me ngjyrë të […]

Komuniteti bektashi feston Ditën e Ashures

Kjo është një ditë e rëndësishme për të gjithë besimtarët bektashinj. Dita e Ashures cilësohet si dita e martirizimit të Imam Hysenit, i cili u rrethua në shkretëtirën e Qerbelasë 1400 vite më parë dhe u vra së bashku me një numër të madh besimtarësh, luftëtarësh të tjerë për të shpëtuar fjalën e vërtetë […]

Çelet pelegrinazhi bektashi në Prishtë të Skraparit

Në fshatin historik të Prishtës në Skrapar komuniteti vendas, besimtarë të shumtë bektashi nga Shqipëria dhe bota, çelën zyrtarisht nisjen e pelegrinazhit të madh për vitin 2021 Prishtë – Tomor. Kjo është një traditë e cila vitet e fundit po ringjallet fuqishëm prej banorëvë të larguar dhe atyre që sot jetojnë në Prishtë.  […]

Pas 69 vjetësh, kardinali Troshani kthehet në kishën e Kallmetit në Lezhë

Pas 69 vjetësh, kardinal Ernest Troshani u rikthye në kishën e Kallmetit në Lezhë, në vendin ku prehen eshtrat e Nikollë Troshanit, i cili ka qenë ipeshkv i kësaj zone.   Në përkujtim të 30-vjetorit të takimit të Papa Gjon Palit të dytë me monsinjor Troshanin, u organizua një meshe e shenjtë, ku ishin të […]

Kisha Ortodokse përkujton 30 vjetorin e ardhjes në Shqipëri të Kryepiskopit Anastas Janullatos

“30-VJETORI I NISJES SË NJË MREKULLIE QË ASKUSH NUK MUND TA IMAGJINONTE”     Sot, më 16 korrik, bëhen 30 vjet nga një ngjarje shumë e rëndësishme për ringjalljen e Kishës sonë pas persekutimit të egër ateist. Më 16 korrik 1991, zbriti për herë të parë në “Rinas”, i pritur ngrohtësisht nga një grup besimtarësh […]

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara