Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Këtë verë mbizotëroi tregu shqipfolës, polakët po kthehen sipërmarrës në Sarandë

    Intervistë me Adrian Gurma, Kryetar i Bashkisë së Sarandës   Në Sarandë, këtë vit, mbizotëroi tregu shqipfolës në sezonin turistik veror, por kjo nuk i përjashton edhe tregjet e tjera si polakët, ukrainasit që ishin të pranishëm gjithashtu. Kryetari i Bashkisë së Sarandës, Adrian Gurma, në një intervistë për “Monitor”, shprehet se tregu […]

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

  Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër [...]

Politika nuk i ndal serbët të pushojnë në Shqipëri

Në foto: Pamje nga plazhi i Dhërmiut, publikuar nga REUTERS     Pavarësisht deklaratave të politikanëve në Serbi, të [...]

Hapet sezoni turistik Izrael-Shqipëri: Tre fluturime në javë nga Maji deri në Tetor

Kompania Ajrore e Izraelit, ISRA AIR. ka bërë të ditur se do të fillojnë fluturimet e drejtpërdrejta të pasagjerëve nga Tel Aviv në Tiranë.   Fluturimi i parë do të bëhet sot në orën 17:30 dhe do të hapë sezonin turistik mes dy vendeve. Këtë bëri të ditur Ambasada e Shqipërisë në Izrael më […]

Turizmi humbi 1.3 miliardë euro/ Rezervimet e vjeshtës u anuluan 100%

Ndryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të pandemisë e ka vënë në vështirësi të mëdha sektorin. Mesa duket as turizmi patriotik nuk do të arrijë të kompensojë humbjet e mëdha të industrisë, që mban një peshë të konsiderueshme […]

Këtë verë mbizotëroi tregu shqipfolës, polakët po kthehen sipërmarrës në Sarandë

Intervistë me Adrian Gurma, Kryetar i Bashkisë së Sarandës   Në Sarandë, këtë vit, mbizotëroi tregu shqipfolës në sezonin turistik veror, por kjo nuk i përjashton edhe tregjet e tjera si polakët, ukrainasit që ishin të pranishëm gjithashtu. Kryetari i Bashkisë së Sarandës, Adrian Gurma, në një intervistë për “Monitor”, shprehet se tregu […]

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

Politika nuk i ndal serbët të pushojnë në Shqipëri

Në foto: Pamje nga plazhi i Dhërmiut, publikuar nga REUTERS     Pavarësisht deklaratave të politikanëve në Serbi, të dhënat zyrtare tregojnë se interesimi i qytetarëve serbë për pushimet verore në Shqipëri është në rritje.   Asociacioni Kombëtar i Agjencive Turistike të Serbisë (JUTA) thotë për Radion Evropa e Lirë se, deri në këtë kohë […]

Hapet sezoni turistik Izrael-Shqipëri: Tre fluturime në javë nga Maji deri në Tetor

Kompania Ajrore e Izraelit, ISRA AIR. ka bërë të ditur se do të fillojnë fluturimet e drejtpërdrejta të pasagjerëve nga Tel Aviv në Tiranë.   Fluturimi i parë do të bëhet sot në orën 17:30 dhe do të hapë sezonin turistik mes dy vendeve. Këtë bëri të ditur Ambasada e Shqipërisë në Izrael më […]

Jahti më luksoz në botë vjen përsëri në Sarandë

Jahti-Veljer gjigant SY A, me gjatësi 118,63 metra dhe gjerësi 24,88 metra viziton për herë të dytë Portin e Sarandës. Jahti-Veljer SY A me flamur anglez është nisur ditën e djeshme nga Porti i Antibes në Francë dhe ka mbërritur sot në mesditë në orën 14:15 në Portin e Sarandës. Vizita e jahtit gjigant […]

Atraksionet turistike në Gjirokastër/ Tabela informuese shqip-anglisht për turistët

Ka nisur vendosja e tabelave dygjuhëshe në destinacionet turistike dhe tabelat rrugore përkatëse në zonën e Gjirokastrës.   Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, bën të ditur se vendosja e tabelave në dy gjuhët sjell një standard të ri në nivel kombëtar për prezantimin e destinacioneve kulturore dhe turistike.   “Në kuadër të projektit “HAMLET”, […]

Turizmi humbi 1.3 miliardë euro/ Rezervimet e vjeshtës u anuluan 100%

Ndryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të pandemisë e ka vënë në vështirësi të mëdha sektorin. Mesa duket as turizmi patriotik nuk do të arrijë të kompensojë humbjet e mëdha të industrisë, që mban një peshë të konsiderueshme […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara