Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

“Vizito Shqipërinë” – Liqeni i Komanit i shndërruar në një destinacion turistik

Liqeni i Komanit është kthyer tashmë në një destinacion turistik për vizitorë vendas dhe të huaj.   Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, mëngjesin e të hënës ka publikuar foto nga liqeni i Komanit, duke promovuar një nga destinacionet më të dashura të turizmit të natyrës.   I ndërtuar fillimisht si liqen artificial për […]

Turizmi i aventurës në Shqipëri, zgjidhja e duhur pas pandemisë

Ekspertia e turizimt Active Albania, Blerina Ago këtë të mërkurë në një intervistë për Abc News është shprehur se në këtë situatë të krijuar në pandemia së fundmi dhe nga tërmeti në muajt e fundit të vitit të kaluar është e rëndësishme që një vëmendje të madhe ti kushtojmë turizmit aktivë.   Berina  në rrjetet […]

Riviera Shqiptare

Riviera Shqiptare është e bekuar me 300 ditë dielli. Temperatura mesatare në janar është 10 gradë C. dhe temperatura mesatare në korrik [...]

Thethi, parajsa mes Alpesh

Parku Kombëtar i Thethit ndodhet në zemër të Alpeve Shqipëtare, në zonën e Bjeshkëve të Namuna, me një sipërfaqe 2.630 ha. Peizazhi [...]

Valbona, udhëtim që nuk duhet humbur!

Lugina e Valbonës është një nga mrekullitë e papërsëritshme të natyrës alpine shqiptare. Lugina e Valbonës është zona turistike më e vizituar në rrethin e Tropojës,madje nga më të vizituarat në Alpet shqiptare pas luginës së Thethit. Kjo zonë me bukuri të rralla është e preferuar jo vetëm nga turistët vendas por edhe nga turistët […]

“Vizito Shqipërinë” – Liqeni i Komanit i shndërruar në një destinacion turistik

Liqeni i Komanit është kthyer tashmë në një destinacion turistik për vizitorë vendas dhe të huaj.   Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, mëngjesin e të hënës ka publikuar foto nga liqeni i Komanit, duke promovuar një nga destinacionet më të dashura të turizmit të natyrës.   I ndërtuar fillimisht si liqen artificial për […]

Turizmi i aventurës në Shqipëri, zgjidhja e duhur pas pandemisë

Ekspertia e turizimt Active Albania, Blerina Ago këtë të mërkurë në një intervistë për Abc News është shprehur se në këtë situatë të krijuar në pandemia së fundmi dhe nga tërmeti në muajt e fundit të vitit të kaluar është e rëndësishme që një vëmendje të madhe ti kushtojmë turizmit aktivë.   Berina  në rrjetet […]

Riviera Shqiptare

Riviera Shqiptare është e bekuar me 300 ditë dielli. Temperatura mesatare në janar është 10 gradë C. dhe temperatura mesatare në korrik është 25 gradë C.   Vija bregdetare e Jonit është e njohur për plazhet interesante me ujëra të thella dhe shumë të pastra. Turistët kanë tendencë të vizitojnë plazhet e Jonit, pasi zona ofron […]

Thethi, parajsa mes Alpesh

Parku Kombëtar i Thethit ndodhet në zemër të Alpeve Shqipëtare, në zonën e Bjeshkëve të Namuna, me një sipërfaqe 2.630 ha. Peizazhi madhështor i këtij parku zbukurohet nga përroi i kristaltë i Thethit, ku rritet trofta e mermertë, katarakti magjepës i Grunasit etj. Parku shquhet për mbulesën e tij të dendur drunore ku mbizotërojnë ahishtat, […]

Valbona, udhëtim që nuk duhet humbur!

Lugina e Valbonës është një nga mrekullitë e papërsëritshme të natyrës alpine shqiptare. Lugina e Valbonës është zona turistike më e vizituar në rrethin e Tropojës,madje nga më të vizituarat në Alpet shqiptare pas luginës së Thethit. Kjo zonë me bukuri të rralla është e preferuar jo vetëm nga turistët vendas por edhe nga turistët […]

Nga Aeroporti i Rinasit për në Portin e Durrësit

Nëse i referohemi shprehjes së vjetër romake që “Të gjitha rrugët të çojnë në Romë” në Shqipëri, kjo shprehje do të ishte “Të gjitha rrugët të çojnë në Durrës, kjo është arsyeja pse Durrësi është një ndërthurje e të gjitha llojeve të transportit. Aeroporti Nderkombetar i Tiranës “Nënë Tereza” ndodhet 25 km larg Portit të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara