Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

Me bllokimin e lëvizjeve të shkaktuara si pasojë e koronavirusit, jeta ka ndryshuar. Sportistët profesionistë që luajnë në skuadër janë prekur veçanërisht nga ky realitet i ri sepse nuk kanë asnjë mënyrë për të ushtruar sportin përkrah shokëve të tyre të skuadrës. Por në rastin e çiklistëve profesionistë, një atlet ka gjetur mënyrën për t’i bërë të gjithë fitues.

 

Çiklisti profesionist Davide Martinelli nget biçikletën e tij përgjatë qytetit të tij, Lodetto, të Italisë.

 

“Meqë jam çiklist dhe kam një biçikletë dhe dy këmbë të stërvitura mirë, 10 kilometra distancë në ditë nuk është ndonjë gjë e madhe për mua. Dua të ndihmoj njerëzit që më kanë mbështetur gjithmonë gjatë sezonit. Është koha t’ua shpërblej”, thotë zoti Martinelli.

 

Zoti Martinelli, i cili paguhet për garat, tani shkon në mbarë qytetin për të shpërndarë ilaçe për ata që janë në karantinë gjatë pandemisë COVID-19.

 

“Sa më pak njerëz të shkojnë në farmaci, aq më mirë. Në se shkoj unë në vend të tre apo katër personave, ka më pak rrezik për infeksion”, thotë ai.

 

I ati i Martinellit, Giuseppe, vetë një ish-çiklist i cili tani drejton ekipin e djalit të tij, mbetet optimist se Tour de France do të zhvillohet këtë vit.

 

Nuk do të ketë anulim por riskedulim. Shpresoj në gusht ose shtator të gjithë mund të shkojmë në mbarë botën, pasi në fund, sporti ynë udhëton dhe njerëzit udhëtojnë nga e gjithë bota për ta parë atë”, thotë Giuseppe.

 

Tour de France ishte planifikuar të fillonte më 27 qershor dhe tani është shtyrë për në 29 gusht por do të ndjekë të njëjtën linjë. Asnjë datë zyrtare nuk është caktuar për garën për femra. VOA

4 maj 2020

 

 

Më shumë

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara