Sunday 21 April 2024
Sunday 21 April 2024

Ndihmë për spitalet italiane, furnizim me pajisje teknologjike dhe logjistike. Është ky premtimi i Presidentit amerikan Donald Trump, duke firmosur një memorandum, i cili u publikua mbrëmjen e së premtes, kur në Itali ishte natë për shkak të orëve të ndryshme mes dy vendeve.

Me këtë akt zyrtar, Shtëpia e Bardhë, njofton se ka pranuar kërkesën për ndihmë të Italisë.

“Republika e Italisë, një nga aleatët më të ngushtë dhe të vjetër, u shkatërrua nga pandemia e Covid-19, e cila mori më shumë se 18 mijë jetë, duke e çuar pjesën më të madhe të sistemit shëndetësor në kolaps dhe duke e kërcënuar ekonominë italiane se do shkojë në recension. Qeveria italiane i ka kërkuar ndihmë SHBA. Ndonëse përgjegjësia kryesore e qeverisë amerikane është të shikojë popullin e saj, do e ndihmojmë Italinë që të mposhtë këtë epidemi dhe të reduktojë ndikimin e krizës, duke treguar në të njëjtën kohë lidershipin e SHBA, përballë dezinformimeve kineze dhe ruse, duke reduktuar rrezikun e një infeksioni të ri nga Europa drejt SHBA”, shkruhet në dokumentin e firmosur nga Trump.

Më tej kreu i Shtëpisë së Bardhë premton se do i përgjigjet nevojës urgjente të Italisë për pajisje mjekësore për të përballur epideminë dhje për këtë pjesë ngarkohet sekretari amerikan i Mbrojtjes, i cili do të mundësojë furnizimin e Italisë.

SHBA duke pasur 30 mijë punonjës në Forcat e Armatosura të pozicionuara në Itali, do t’iu ofrojnë spitaleve pajisjet e nevojshme, ushqim dhe asistencë teknike.

 

11 prill 2020

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara