Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

Dalin pamjet e laboratorit në Wuhan të Kinës, aty ku dyshohet se doli koronavirusi për tu përhapur më tej në të gjithë Kinën dhe më tej në të gjithë botën.

 

Bëhet fjalë për pamje të rralla të cilat po qarkullojnë me shpejtësi, nga vendi ku dyshohet se lindi pandemia që ka gjunjëzuar gjithë botën.

 

Laboratori në fjalë është komentuar gjerësisht në të gjithë botën, pasi thuhet se prej andej mund të jetë nxjerrë aksidentalisht nga një punonjës, i cili mund të jetë edhe “pacienti zero”.

 

Dyshohet se koronavirusi doli teksa po studiohej mbi një vaksinë të mundshëm për Aids, kur “u arratis” duke u përhapur në territor.

 

Për këtë laborator sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, deklaroi se “Është e qartë se Partia Komuniste Kineze dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, nuk kanë dhënë informacione në kohën e duhur dhe rezultati është kjo pandemi globale. Ne po vazhdojmë që ti kërkojmë Partisë Komuniste kineze që të lejojë ekspertët tanë që të hyjnë në atë laborator virologjie në mënyrë që të përcaktojnë se si virusi arriti të përhapet”.

 

Ai tha se nuk bëhet fjalë për çështje politike, por ka të bëjë me shkencën dhe epidemiologjinë.

 

Edhe pse mundësia e daljes nga laboratori është hedhur poshtë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, kjo vijon të mbetet teoria më e përhapur.

18 prill 2020

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara