Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Dallëndyshja e detit ballëbardhë (Sternula albifrons), ky shpend i vogël shtegtar që është reduktuar ndjeshëm në Parkun Kombëtar Divjakë -Karavasta dhe Shqipëri. Nga 300-400 çifte folezuese në Divjakë-Karavasta në fillim të viteve 1990′, sot kolonitë arrijnë maksimalisht një numër prej 60-90 çiftesh folezuese. Një rënie dramatike prej 75-80 % në 20 vitet e fundit.

 

Ndërsa shumica e habitateve të folezimit është nën përshqetësimin e forte të njeriut, pjesa e mbetur është seriozisht e kërcënuar nga erozioni i lidhur e rritjen e nivelit të detit si pasojë e ndryshimit të klimës globale.

 

Ndaj, më 9 May 2020, për Ditën Botërore të Shpendëve Shtegtarë, AOS dhe Administrata e Zonave të Mbrojtura Fier zgjodhën të veprojë në ndihmë të ringritjes së kolonive të Dallëndyshes se detit ballëbardhë, në një aktivitet birdwatching, edukues dhe përfshirje vendore në aktivitetet e mbrojtjes së natyrës.

 

Sot, një grup prej 15 anëtarësh dhe vulnetarësh të AOS, stafi i Aministratës së Zonave të Mbrojtura Fier dhe banorë të Divjakës, punuan së bashku në një ishull të vogël në Lagunën e Karavastasë me qëllim për krijimin e vendeve të sigurta të folezimit për Dallëndyshet e detit dhe sidomos Dallëndyshen e detit ballëbardhë.

 

Pas një pune prej afro tetë orësh ne arritëm të krijojme një sipërfaqe folezimi prej 300 m2. Ne shpresojmë që së shpejti ky vend të mbulohet nga Dallëndyshet e detit.

12 maj 2020

 

 

AOS-Albanian Ornithological Society

 

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara